Capital.ba

Poljoprivrednici se bune što kasne “zeleni vaučeri”

18.11.2014. / 14:36

BIJELJINA, Poljoprivrednici negoduju što Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske još nije počelo sa isplatom premije za ovogodišnju pšenicu u iznosu od pet pfeniga po kilogramu, niti je podijelilo 0bećane „zelene vaučere“ za nadoknadu štete na poljoprivrednim uslovima.poljoprivreda

Predrag Jović, načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu u Gradskoj upravi Bijeljina, podsjeća da su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Svjetske organizacije za hranu (FAO) i Svjetske banke od semberskih poljoprivrednika odmah nakon poplava tražili da utvrde prioritete u pružanju neophodne pomoći za sanaciju ovog područja.

Prioritet je bilo obezbjeđenje sjemenskog kukuruza i stočne hrane i to je na vrijeme ispoštovano. Svjetska banka je odobrila kredit u iznosu od 12 miliona dolara za jesenju sjetvu u Republici Srpskoj i lokalne uprave su bile obavezne da dostave spiskove poljoprivrednih proizvođača koji su pretrpjeli štetu na svojim usjevima.

Očekivalo se da će prije mjesec i više dana taj novac biti na raspolaganju poljoprivrednicima, ali do danas ta pomoć nije realizovana.

Kada je sjetva već otpočela, od ministarstva se očekivao konkretan potez, da pomogne poljoprivrednicima pri realizaciji jesenje sjetve i da im nadoknadi obećanih 30 odsto sredstava, dodjelom „zelenih vaučera“ na ime izmirenja dijela štete na poljoprivrednim usjevima.

Ministarstvo se u međuvremenu nije oglasilo, a sjetva u Semberiji već je okončana. Od 17.000 planiranih hektara zasijano je nešto više od 12.000 hektara, ili oko 70 odsto planiranih sjetvenih površina.

Neki poljoprivrednici, u nedostatku novca kojim bi kupili sjemensku, zasijali su svoju, merkantilnu pšenicu, što će svakako uticati na smanjenje prinosa. Mnogi nisu nabavili ni mineralno đubrivo za jesenju sjetvu.

Mi smo uoči sjetve apelovali na resorno ministarstvo da isplati bar onih pet pfeniga za predatu pšenicu iz roda 2014. godine. Grad Bijeljina je isplatio dva pfeniga po kilogramu predate pšenice“, kaže Predrag Jović.

Jović ističe da je presijani kukuruz, ipak, dočekao berbu, jer je dobro rodio i sazrio zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima.

Stočna hrana za zimu je obezbijeđena i to je veliki uspjeh, pogotovo za one poljoprivrednike čija su imanja pretrpjela ogromne štete u majskim poplavama.

Sreća je da je većina poljoprivrednika dobila repromaterijal za jesenju sjetvu na odgođeno plaćanje, vjerujući da će u međuvremenu naplatiti i „zelene vaučere“. Problem je još uvijek otvoren, a od Ministarstva poljoprivrede se očekuje konačan odgovor na pitanje, da li će i kada će biti podijeljeni obećani „zeleni vaučeri“.

Predrag Jović kaže da je procijenjena šteta na poljoprivrednim imanjima u Semberiji, nakon majskih poplava, na 26.000 hektara iznosila oko 44 miliona maraka, ali je resorno ministarstvo, rukovodeći se svojim kriterijima, tu štetu svelo na duplo manji iznos.

CAPITAL: LJ. LJ.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!