Capital.ba

Poljoprivrednici se boje zavjere, ministar ih umiruje

10.03.2017. / 15:25

BANJALUKA – Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) BiH sa EU već sada, mjesec dana nakon stupanja na snagu, pravi veliku štetu domaćim proizvođačima, tvrde poljoprivrednici.

Sa druge strane, Mirko Šarović ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH, kaže kako je rano za neke veće prognoze, ali da za ovo malo vremena podaci pokazuju da to i nije baš tako.

Sporazumom je, da podsjetimo predviđen uvoz pojedine robe i proizvoda iz EU bez carina, dok su sa druge strane za BiH povećane kvote za bescarinski izvoz.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača  mljekara, kazao je kako su on i njegove kolege već imali priliku da se susretnu s konkurencijom iz Evrope.

“U pitanju je mlijeko iz Poljske, koje oni guraju nama po cijeni od 87 feninga”, kazao je on.

Prema njegovim riječima, dok je poljoprivredna proizvodnja ugrožena, političari se bave nacionalnim interesom, što je, kako je ocijenio, žalosno i nema smisla.

Kako kaže, posljednji slučaj kada su otkrivene desetine tona zaraženog sjemenskog krompira koji je iz EU trebalo da bude uvezen u BiH, dokaz je da se Evropa ne šali.

“Oni žele da nam unište proizvodnju i zaraze zemlju, te da nemamo nikakve šanse da proizvodimo i izvozimo. Evropa radi sve planski kako bi uništila našu privredu, a da bi nam oni onda proizvodili hranu”, smatra Usorac.

S njim se složio i Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, koji kaže kako možda previše vjeruje u teoriju zavjere, ali da se u posljednje vrijeme, a pogotovo od početka primjene SSPa, desilo nekoliko stvari koje to potvrđuju.

“Negativni efekti su se osjetili prije svega u činjenici da iz EU nisu ažurirali kvote za izvoz iz BiH, a da su oni nama počeli da uvoze sve i svašta. Sa druge strane, osnovano sumnjamo da je pošiljka krompira namjerno poslata kako bi bio uništen naš rod i kako bi se dodatno otvorilo tržište i za ovu kulturu za zemlje EU”, kaže Marinković.

U to, ipak, ne vjeruje ministar Mirko Šarović, koji u razgovoru za “Nezavisne” kaže kako će sve ono za šta se utvrdi da je neispravno biti vraćeno sa granice, kao i da je problem u vezi s kvotama za izvoz ribe bila greška.

“To je greška Evropske komisije i oni su se izvinili, a nadoknadiće i naplaćenu carinu od naših izvoznika”, kaže on.

Prema njegovim riječima, za više od polovine tarifnih linija iz EU nema interesovanja za uvoz, ali i priznaje da je ono povećano za stavke poput uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, mesnih proizvoda i žive stoke u BiH.

“Pratimo realizaciju sporazuma, ali je rano da dajemo dugoročnije prognoze i vjerovatno ćemo nakon marta moći da razgovaramo o trendovima. Za prvih mjesec dana nema povećanog uvoza proizvoda u BiH u odnosu na trend iz 2016. godine. Ako ne bude drastičnog povećanja uvoza, onda je to savladivo i za poljoprivredni sektor”, kazao je Šarović. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!