Capital.ba

Pola plate u turšiji

12.09.2010. / 7:40

BEOGRAD, Ovog septembra računica ne ide naruku domaćicama koje žele zimnicom da napune ostavu. Za ajvar, turšiju, krastavčiće… potrebno oko 15.600 dinara.
Špajz pun zimnice ponos je svake domaćice, ali ove jeseni malo koja će moći da se pohvali svojim teglama i flašama izređanim na polici. Kućni budžeti opasno su se istanjili. Od malih plata, poslije godišnjih odmora i polaska dece u školu, nije ostalo gotovo ništa. Uz to, iz prodavnica udarila svakodnevna poskupljenja namirnica, pa je u mnogim porodicama spremanje zimnice na dugom štapu. Posebno zbog toga što su su osnovni sastojci – paprika i paradajz – skuplji za 20 do 50 odsto nego lani i, prema našim računicama, za pripremanje ajvara, salata, turšije… potrebna je gotovo polovina prosječne zarade!
Udarni period za spremanje zimnice kreće sa drugom polovinom septembra, ali domaćice se već presabiraju, jer su cijene povrća na pijacama paprene za ovo doba godine. Mnoge čekaju akcijska sniženja u hipermarketima, da bi videle mogu li povoljnije da nabave zimnicu, i to na poček.
– Cijene povrća i voća su previsoke, pa od zimnice ove sezone neće biti mnogo toga – žale se Beograđanka Mirjana Popović. – Šta može, uz redovne mjesečne izdatke, da se pripremi sa platom od 34.000 dinara?
Njenu brigu dijele mnoge domaćice. Jer, na primjer, za kilogram paradajza treba izdvojiti od 50 do 100 dinara. Nadu da će do kraja septembra ovo povrće pojeftiniti, prodavci u korenu sasecaju – nema ga dovoljno, loši vremenski uslovi uništili su rod u mnogim krajevima. Zato će kuvani paradajz ove jeseni biti skupnji nego lani. Za 10 litara mora da se izdvoji najmanje 800, a najviše 1.500 dinara. U ovaj iznos nisu uračunati utrošena energija (struja, drva, plin) i rad domaćice. A kada se ima u vidu da litar soka od paradajza u supermarketima košta 80 do 110 dinara, onda je jasno da se ta priprema ni isplati.
Kilogram paprike “šilje” na pijacama najčešće košta od 30 do 50, a ona kvalitetnija dostiže 100 dinara. Za pripremanje 15 kilograma ajvara (ako se računa cijena paprike od 80 dinara), sa svim ostalim dodacima – patlidžanom, uljem, bijelim lukom – potrebno je oko 3.500 dinara. U cijenu nisu uračunati energija (struja…) i rad domaćice. Tegla ajvara iz kuhinje košta oko 120 dinara, a u trgovinama je skuplja za 15 dinara, pa naviše. Ajvar se, 720 grama u tegli, prodaje u trgovinama za 139 do 320 dinara, zavisno od proizvođača. Na predstojećim akcijama (sniženjima cijena) trebalo bi da bude još povoljniji. Naravno, domaći specijaliteti daleko su kvalitetniji od industrijskih.
Računica pokazuje da je za prosječno četvoročlano domaćinstvo ostavljanje kompletne zimnice, koja podrazumijeva turšiju, ajvar, mješanu salatu, kisele krastavčiće, kiseli kupus, pečenu papriku, kao i džem, po sadašnjim cijenama potrebno izdvojiti gotovo polovinu prosječne zarade u Srbiji – oko 15.600 dinara.
Tu su uračunati i ulje, šećer, sirćetna kiselina, so, konzervans. Nije ukalkulisan jedino trud domaćice. U poređenju sa prošlom godinom, pripremanje zimnice ovog septembra je, u prosjeku, oko 30 odsto skuplje.
Komentarišući izdatke iz kućnog budžeta, Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača, kaže:
– Teško je ove jeseni, u prodavnicama cijene otišle, neke komunalije su poskupjele, druge će tek poskupjeti, a plate ne samo da ne prate taj rast, već dramatično zaostaju.
KISELI KRASTAVČIĆI
Za pripremu 15 tegli kiselih krastavčića potrebno je 10 kilograma ovog povrća, koje na pijacama u proseku košta 80 do 120 dinara po kilogramu. Za ovu mjeru treba još i 225 grama soli, 370 grama šećera, jedan vinobran, litar i po sirćeta i šest litara vode. Kada se cijene svih sastojaka “stave na papir”, računica pokazuje da tegla kiselih krastavaca iz kuhinje košta oko sedamdeset dinara, a u prodavnici od 80 do 105 dinara.

Akcije u trgovinama pojedine trgovinske kuće organizuju posebna jesenja akcijska sniženja cijene zimnice. Trgovci “Jabuke” ponudili su svojim potrošačima pečenu makedonsku papriku od 720 grama za 169 dinara, cveklu iste količine za 69, a krastavac “kornišon” za 82 dinara. – Do sada smo već prodali značajne količine flaširanog paradajza, vjerovatno zbog paprenih cijena ovog povrća na pijacama, a veliko je interesovanje i za ostalu zimnicu, posebno za papriku i ajvar – kaže Milena Radulović, marketing menadžer “Jabuke” i SOS marketa. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!