Capital.ba

Pola miliona za sporni paušal

05.07.2014. / 9:40

slikaSARAJEVO, Iako nije precizno definisano šta su naknade za obavljanje poslaničke i delegatske dužnosti taj paušal u iznosu od 714 KM mjesečno lani je isplaćen svim parlamentarcima na nivou BiH za šta je utrošeno oko pola miliona maraka.

Utvrdila je to Kancelarija za reviziju institucija BiH prilikom revizije poslovanja Parlamenta BiH za 2013. godinu kojem je dato pozitivno mišljenje, ali skrenuta pažnja na probleme i nejasnoće koje se ponavljaju iz godine u godinu. Među njima su izdaci za paušal, korišćenje sopstvenih vozila za posjetu porodici i dolaske na sjednice, naknade za rad u komisijama, upotrebu službenih vozila i reprezentaciju sa aspekta transparentnosti, racionalnosti i dokumentovanja namjenske potrošnje javnih sredstava.
Parlament je lani potrošio 15,5 miliona KM od čega je za bruto plate i naknade 219 zaposlenih otišlo 9,4 miliona. U profesionalnom radnom odnosu u Parlamentu je 50 poslanika i delegata, a preostalih sedam nema taj status.
Revizori su i ove godine, na osnovu uvida u dokumentaciju o prisustvu na radu poslanika i delegata, utvrdili da se, kao i ranije, ne vrši evidentiranje odsustva na osnovu službenog putovanja u periodu kada je zaista obavljeno.
– Kako su evidencije o prisustvu na poslu osnov za obračun plata i naknada preporučujemo da se preduzmu aktivnosti na uspostavljanju odgovarajućih evidencija, posebno imajući u vidu specifičnosti poslanika i delegata – navedeno je u izvještaju.
Za naknade troškova zaposlenih lani je potrošeno skoro dva miliona maraka, a odnose se za prevoz sa posla i na posao (177.750 KM), naknade troškova prevoza za posjetu porodici-korišćenje sopstvenog vozila (177.830), troškove smještaja (178.630), odvojeni život (115.150), naknade za rad u komisijama (135.810), topli obrok (279.210), regres za godišnji odmor (38.230) i naknade skupštinskim zastupnicima-paušal (488.060 KM).
Naknada poslanicima i delegatima za rad u nekim komisijama isplaćivane su mjesečno od trenutka donošenja rješenja o utvrđivanju prava na naknadu do podnošenja izvještaja o radu komisije. Novac se slivao i zbog rada u komisijama za izbor nekih tijela i izmjene internih akata Parlamenta, a revizori smatraju da je potrebno preispitati opravdanost tih plaćanja.
Sve nije bilo “čisto” ni prilikom trošenja sredstava na teret klubova zbog nepostojanja jasnih procedura u pogledu načina pravdanja i dokumentovanja namjenske potrošnje, ali i kod korišćenja službenih vozila. Analizom putnih naloga ponovo je uočeno da pojedini putni nalozi nisu u potpunosti ispunjeni pa se ne može ustanoviti da li su vozila korišćena isključivo za potrebe posla. Utvrđeno je da se vozila koriste u mjestu prebivališta korisnika vozila, u nalozima se navode neprimjereno visoki iznosi lokalne vožnje, a uočeno je i korišćenje službenih vozila za vrijeme godišnjeg odmora.
Za putne troškove potrošeno je više od 865.000 KM, dok je za telefonske i poštanske usluge dato 199.000 od čega je za mobilne telefone dato više od 96.000 KM. Pravo na naknadu troškova za korišćenje mobilnih telefona imaju članovi kolegijuma (1.000 KM), te predsjedavajući komisija oba doma i predsjedavajući klubova (150 KM). Pravo na naknadu troškova telefona na teret sredstava klubova koristila su četiri delegata i šest poslanika, u rasponu od 100 KM do neograničenog iznosa troška, koji su imale četiri osobe. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!