Capital.ba

“Podrinje” integralni projekat

02.10.2012. / 14:35

BANJALUKA,  Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da projekat uvezivanja opština sa obje strane rijeke Drine “Podrinje” treba posmatrati kao integralni projekat svih ministarstava Srpske i Srbije, kao i privrednih komora i opština.Cvijanovićeva je nakon sastanka sa ministrom regionalnog razvoja i lokalne samouprave Srbije Vericom Kalanović rekla da su već počele aktivnosti na realizaciji ovog projekta, koji će danas biti verifikovan potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju vlada Republike Srpske i Srbije.

Ona je dodala da je ranije najavljena Studija kompatibilnosti privreda Republike Srpske i Srbije dobra prilika da se u njenom okviru nađe i mjesto za Strategiju razvoja regiona Podrinja, što će dati bolju sliku potencijala i potrebnih akcionih planova, koji će biti sačinjeni za realizaciju ove strategije.

“Prema interesima koje su iskazale opštine, tamo će se raditi projekti komunikacijskog karaktera, koji podrazumijevaju izgradnju mostova ili alternativnog prekoriječnog saobraćaja, ali ono na čemu je fokus u ovom trenutku je zbir projekata srednjeg ranga”, rekla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, ti projekti odnose se na uvezivanje opština po pitanju brendiranja proizvoda, zajednički izlazak na tržište, kao i određen broj projekata ekološkog karaktera.

“Dogovorili smo da u narednih 15 dana završimo sve u vezi sa upitnicima koje smo dobili od opština sa obje strane Drine”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da ne očekuje reakcije institucija BiH na ovaj projekat, jer je riječ o prekograničnoj saradnji koja je apsolutno regionalna i jedan od visoko postavljenih prioriteta razvoja EU.

“Naprotiv, očekujem da se partneri iz regije, bilo da je riječ o drugom entitetu, ili zemljama u regionu, okrenu ovakvim projektima i shvate koliko bi oni mogli da budu važni za njihove lokalne zajednice”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da sama činjenica da je riječ o prekograničnoj saradnji implicira određenu mogućnost pristupa sredstvima iz IPA fondova EU za njenu realizaciju.

Cvijanovićeva je podsjetila da su identifikovane osnovne potrebe podrinjskog regiona, akteri projekta i naglasila da on nije izolovan, već predstavlja pltformu za sve vezane projekte u budućnosti.

Ministar regionalnog razvoja i lokalne samouprave Srbije Verica Kalanović rekla je da projekat “Podrinje” podrazumijeva partnerstvo, saradnju i kvalitetniji život 1,3 miliona ljudi, što je zahtjevan posao dva ministarstva i dvije vlade u cjelini.

Ona je dodala da postoji neophodnost opština u oblasti Podrinja sa obje strane Drine da sarađuju i da se ta saradnja odvija posredstvom institucija.

“Naši partneri u ovom poslu su predsjednici opština i građani i zbog toga ćemo se obratiti upravo njima. Takođe, u narednim danim održaćemo sastanak na kojem ćemo precizno definisati poteze do kraja godine”, rekla je Kalanovićeva.

Prema njenim riječima, do kraja godine trebalo bi da bude održana zajednička konferencija sa predstavnicima opština i gradova, privrede, na kojoj će se govoriti o konkretnim aktivnostima za realizaciju projekta.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić rekla je da su projektom “Podrinje” obuhvaćene nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine, zbog čega je za njih aspekt međusobnog povezivanja veoma bitan.

Ona je podsjetila da je Strategijom razvoja lokalne samouprave jedan od strateških ciljeva Republike Srpske i međuopštinska saradnja, zbog čega se ovim projektom za ove opštine otvaraju mnoge mogućnosti. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti