Capital.ba

Plate u Austriji od 2010 u padu

01.08.2016. / 9:10

BEČ, Uzimajući u obzir i stopu inflacije, proračuni su pokazali da je u periodu između 2010. i 2014 godine umanjena cijena rada u Austriji, a i razlika u primanjima između žena i muškaraca se veoma sporo smanjuje, pokazuju podaci koje je danas objavio Statistički zavod Austrije.evro

Naime u periodu od 2010. i 2014. godine bruto zarada u privredi je umanjena za 1,1 procenat, a to je godišnje umanjenje od 0,3 procenta.

Kako su pokazali rezultati koji se prikupljaju na četiri godine, u periodu između 2006. i 2010. godine cijena satnice rada je bila u blagom porastu.

Za potrebe poređenja je korišćena metoda “mediana” za koju je uzeta vrijednost primanja od koje 50 procenata zaposlenih prima više i 50 procenata manje.

Ova srednja vrednost je 2014. godine iznosila 13,87 evra bruto primanja po satu, a 12,79 evra je iznosila u 2010.

Ovi podaci izuzimaju javni sektor kao i zaposlene u poljoprivredi. Pokazalo se da su najveća primanja u sektoru energetike, što je tradicionalno i gdje srednja vrijednost bruto primanja iznosi 22,60 evra po satu kao i banke i osiguranja (20,40 evra).

Najniža primanja su i dalje u gastronomiji i iznose 8,67 evra po satu. Isto tako je i u trgovini gdje srednja vrednost bruto primanja iznosi 12,32 evra.

Kada je riječ o razlikama u primanjima žena i muškaraca ona je u 2006. godini iznosila 22,7 procenata, a u 2014. njena vrijednost je bila 19 procenata.

Posebno su velike razlike kada je riječ o vodećim pozicijama. Za niže plate žena je “odgovorno” i zaposlenje na pola radnog vremena takozvano djelimično zaposlenje.

Naime 72 procenta svih djelimično zaposlenih su žene. Eksperti procjenjuju da je neznatno povećanje plata posljedica lošeg privrednog rasta, ali i takođe preraspodjele “dobiti” koja rezultira time. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!