Capital.ba

Plate sindikalnih vođa do 1.700 KM

04.02.2008. / 7:01

SARAJEVO, BANJALUKA – Mjesečna primanja sindikalnih vođa u BiH kreću se od 900 do oko 1.700 KM. Plate u Savezu samostalnih sindikata BiH, u zavisnosti o kojem je granskom sindikatu riječ, iznose od oko 900 KM do nešto više od 1.700 KM, a finansiraju se od članarina. U SSS BiH ističu da predsjednici pojedinih grana, osim neto plate i toplog obroka, primaju regres i dnevnice.
 
Edhem Biber, predsjednik Saveza, mjesečno dobija 1.200 KM plate sa zakašnjenjem od dva mjeseca, te topli obrok od oko 160 KM. Tvrdi da je ostale beneficije, koje je imao predsjednik SSS BiH, ukinuo 2004. godine svojom odlukom, kojom je i sebi smanjio platu za 20 odsto.
Amer Toskić, predsjednik Sindikata grafičkih, izdavačkih i medijskih radnika BiH, rekao je da njegova plata iznosi 912 KM, u šta je uračunato i 30 godina radnog staža, a topli obrok je 160 KM mjesečno.
Kazao je da granski sindikati, svaki za sebe, donose odluke o visini plata svojih predsjednika, te da njen iznos zavisi od članarina i od djelatnosti koju zastupa taj sindikat.
Mjesečna plata predsjednika Sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH Nihada Guse iznosi 1.768 KM, bez minulog rada.
“Odlukom kongresa Saveza moja plata je kao kod federalnog ministra pravde. Koeficijent je 17, a osnovica 104 KM plus minuli rad”, rekao je Guso, uputivši nas na Zakon o federalnim dužnosnicima.
Po tom zakonu, plata se utvrđuje množenjem osnovice sa koeficijentom i tako utvrđeni iznos se uvećava za 0,5 odsto za svaku godinu radnog staža, a topli obrok je u visini od 2 odsto osnovice prosječne plate isplaćene u FBiH.
Predsjednica Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH Dženana Tanović-Hamzić kaže da njena plata iznosi oko 1.350 KM, a topli obrok oko 160 KM mjesečno, te da ima pravo na regres.
Ismet Bajramović, predsjednik Sindikata metalaca BiH, ima platu od 1.200 KM i topli obrok od osam KM dnevno, a dnevnicu uzima po potrebi, kada ide u inostranstvo, mada “izbjegava put ako nije plaćeno 80 odsto troškova”. Salem Hujić, predsjednik Sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH, tvrdi da ima neto platu od oko 1.480 KM i 146 KM toplog obroka, te da je to “prosjek grane”.
Mehmed Avdagić, predsjednik Sindikata poljoprivredne, prehrambene i duvanske industrije, vodoprivrede, ugostiteljstva, turizma i trgovine, kaže da njegova plata iznosi 1.250 KM, za prevoz dobija 50 KM, topli obrok je 12 KM dnevno kada nije na putu, dok mu je dnevnica 50 KM.
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, kazala je da njena plata sa svim doprinosima iznosi 1.500 KM. Navela je da bi granska plata trebalo da iznosi dvije prosječne plate iz prethodne godine, a za predsjednike sindikata oko tri prosječne plate.
Milenko Granulić, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS, naveo je da je njegova sindikalna plata 920 KM, tako da faktički, kako je rekao, ima platu medicinske sestre.
Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata, kaže da je njegova sindikalna plata 900 KM, sa svim davanjima. Početna plata predsjednika Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS Stevana Milića je 1.100 KM. Duško Jandrić, predsjednik Sindikata radnika unutrašnjih poslova RS, mjesečno prima 1.180 KM, a Jovan Jovanović, predsjednik Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS, prima, zajedno s toplim obrokom, 1.105 KM.
Duško Vrhovac, predsjednik Sindikata udruženih radnika energetike, je kazao da sindikalci koji rade u preduzećima imaju platu radnog mjesta uvećanu za oko 15 odsto.
“Naše plate su određene odlukom Predsjedništva i one su, otprilike, oko dvije prosječne plate u RS”, kaže Vrhovac.  Nezavisne N.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!