Capital.ba

Plate ipak bez uslova

19.04.2012. / 8:10

BEOGRAD, Početak jula, kako stvari sada stoje, radnike u Srbiji kojima poslodavci ne uplaćuju poreze i doprinose, neće ostaviti bez plate.

Ali, neće im donijeti ni izvjesnost da su im uplatom zarade izmireni troškovi socijalnog i penzionog.
Ostalo je malo više od dva mjeseca do početka primjene novog člana Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji koji predviđa da banke ne dozvole isplatu plata ukoliko istovremeno nisu namireni i porezi i doprinosi.
– Postoji zakonska obaveza i svi moraju da je poštuju – kaže za „Novosti“ Miodrag Đidić, državni sekretar u Ministarstvu finansija. – Primjena zakona ne može da se odloži bez zasjedanja Skupštine Srbije, a ona u ovom sazivu više neće zasjedati.
U Poreskoj upravi ne spore da će primjena početi u zakonskom roku, ali očigledno ne u punom kapacitetu. U prelaznom periodu, od šest mjeseci, banke će imati obavezu da, preko Narodne banke Srbije, Poresku upravu obavještavaju o isplati plata. One to rade i sada, a poreznici na osnovu tih izvještaja mogu da kontrolišu poslodavce. Potpuniju primjenu nove odredbe Poreska uprava najavljuje za početak 2013. godine.
– Radimo na novom sistemu naplate i kontrole poreza i doprinosa koji podrazumijeva integrisani poreski i bankarski sistem – objanjšava za „Novosti“ Dejan Vidojević, pomoćnik direktora Poreske uprave. – On će biti gotov početkom sljedeće godine, a prelazni period ćemo iskoristiti da ovaj član uskladimo sa drugim zakonima, prije svega Zakonom o platnom prometu. Primjena će se definisati podzakonskim aktima.
Činjenica je da je po Zakonu o platnom prometu jedini uslov da banka odobri isplatu – pravilno ispunjen nalog. Novi integrisani sistem Poreske uprave podrazumijeva da će se svi porezi i doprinosi uplaćivati uz jednu prijavu, na jedan račun i jednim nalogom.
– Poslodavac će doći u banku sa nalogom za prenos sredstava na ime poreza i doprinosa, koje mu je obračunala Poreska uprava, a banka će sredstva prenijeti – dodaje Vidojević. – Sistem će biti integrisan i mi ćemo znati da je poslodavac prenio ta sredstva.
Dug
Srbiji se na ime različitih poreza duguje više od 700 milijardi dinara. Najmanje polovina tog duga nastala je neuplaćivanjem poreza i doprinosa, jer oko 50.000 preduzeća radnicima ne piše penziju. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!