Capital.ba

Plate će rasti u cijeloj EU, osim u Hrvatskoj

02.09.2015. / 12:36

evriBERLIN, Njemačka fondacija Hans Böckler za čitavu Evropsku uniju prognozira rast realnih plata u tekućoj godini, a izuzetak je jedino Hrvatska.

Realne plate u EU polako rastu, proizilazi iz novog Evropskog izvještaja o platama njemačke fondacije Hans Böckler. Dok će u svim zemljama unije realne plate rasti, u Hrvatskoj će u tekućoj godini biti manje za 1,5 odsto, navodi se u izvještaju Instituta za ekonomiju i sociologiju (WSI) fondacije Hans Böckler koja je bliska sindikatima.

Radi se o vrijednostima nakon uzimanja u obzir aspekata koji uključuju ne samo neto rast plata, nego i inflaciju. Prema istom izvještaju, i nominalne plate bi u Hrvatskoj u ovoj godini trebalo da budu manje za 1,4 odsto od prošlogodišnjih.

Zanimljivo je da je u svim zemljama EU u kojima je prošle godine zabilježen pad dohotka (a to su osim Hrvatske bile još Grčka, Portugal, Kipar, Poljska i Slovenija), ove godine zabilježen rast (u Poljskoj rast od 2,5% u Sloveniji 1,8%) s izuzetkom Hrvatske gdje ekonomisti WSI ne vide promjenu trenda.

Za tekuću godinu se prognozira rast realnih plata na nivou EU za 1,5 odsto. U izvještaju, koje se temelji na podacima Evropske komisije, realne plate su u jedanaest članica Evropske unije od 2010. do 2015. bile u padu. U daljih devet rast je bio minimalan, ispod jedan odsto.

Sadašnji oporavak EU autori izvještaja ne povezuju s uspjesima sindikata u borbi za povećanje plata, nego isključivo s niskim stopama inflacije. Niska inflacija je istovremeno odraz stroge politike štednje u većini članica EU. Inflacija je, kako kaže Thorsten Schulten iz WSI prilikom predstavljanja izvještaja u Dizeldorfu, posljedica lošeg ekonomskog stanja u EU.

Lagani rast cijena je jasan simptom slabosti kontinenta, kaže Schulten, koji smatra da će Evropa iz ovog stanja izaći tek kada se odustane od “isključive fokusiranosti na konkurentnost”, te prelaska na veće pridavanje pažnje kupovnoj moći građana.

Za pad realnih primanja posljednjih godina stručnjaci iz WSI, između ostalog, krive i činjenicu da mnogi poslodavci, s obzirom na visoke stope nezaposlenosti, rijetko plaćaju satnice koje su više nego satnice dogovorene kolektivnim ugovorima. Bizlife.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!