Capital.ba

Plantaža jagoda za rusko tržište

26.01.2011. / 7:10

TREBINJE, Trebinjac Momčilo Nožica, vlasnik preduzeća “Agrounija”, zasadio je u Popovom polju, nadomak Trebinja, sedam hekatara jagoda, što predstavlja prvi projekat obimnije sadnje jagodičastog voća u istočnoj Hercegovini.
“Sa jagodom sam krenuo u dogovoru sa mojim prijateljima agronomima, gdje smo se, zbog plodnosti Popovog polja, blage klime i mogućnosti plasmana ovog voća, dogovrili da se bavimo uzgojem jagode”, kaže Nožica.
U pitanju je 200.000 sadnica jagoda, što je tek prva faza, jer slijedi sadnja novih 300.000 do 400.000 sadnica, zajedno sa partnerom iz Tuzle, a planira se i širenje proizvodnje prema Bileći, Gacku, Nevesinju i mjestima na većim nadmorskim visinama.
“Na taj način ćemo zaokružiti brojku na oko milion sadnica, što je značajna količina ploda, čiji ćemo samo mali dio zadržati na našem tržištu, dok će ostatak ići u izvoz u Rusiju, gdje imamo zdrave partnere”, ispričao je Nožica.
On je već sklopio ugovore o plasmanu s ruskim kompanijama za uvoz voća “Marekt grupom” i “Fructo lineom”, za koje je “Agrounija” već izvozila mandarine i jabuke iz Bijeljine i Banjaluke, u vrijednosti oko 1.400.000 maraka.
Italijanske sorte jagoda kleri, aroso, galio i marmalado, koje su zasađene u Popovom polju, u stvari su one sorte koje je zahtijevao ruski kupac i za koje je potpisan plasman, a do aprila, kada počinje prva berba ovih plodova, “Agrounija” planira izgraditi i sopstvenu hladnjaču, jer jagoda ima zahtjevniji režim čuvanja i mora se držati u hladnjačama do transporta.
Očekivani prinosi, koji će biti brani krajem aprila i početkom maja, su 35 tona po hektaru, jer su u pitanju prvoklasne sadnice, posađene na izuzetno dobroj zemljanoj podlozi i u uslovima blage hercegovačke klime. Zemljište za ovu, inače jednu od najvećih plantaža jagodičastog voća u BiH, u vlasništvu je Momčila Nožice, ali je bilo neobradivo, sa višegodišnjim korovima, žbunjem i višim rastinjem, tako da je bilo potrebno najprije sve očistiti bagerom, pa odraditi oranje i prihranjivanje, jer je analiza pokazala da je tlo siromašno i moralo je da bude oplemenjeno.
“Po hektaru smo stavili 50 tona goveđeg stajnjaka, kako bi se popravio njegov sadržaj humusa i hranjivih elemenata, a tlo i dalje ostalo ekološki zdravo. Onda je obavljeno tanjiranje i frezanje u više navrata, usitnjavanje zemljište da bi jagodu mogli saditi, a nakon podizanja ovih višegodišnjih zasada uslijedilo je poistavljanje folije”, objasnio je Nožica.
Da u “Agrouniji” ništa nisu prepustili slučaju, govori i podatak da su, iako ovaj dio Popovog polja ne plavi, preventivno iskopali kanal cijelom dužinom parcele, uradivši tako, iako kanal još u potpunosti nije završen, drenažu zemljišta.
U saradnji sa kooperantima će, na većim nadmorskim visinama, u trebinjskom selu Ljubomir, te u Berkovićima, Nevesinju i Gacku, saditi nove jagodičnjake, tako da će posao biti raspoređen tokom cijele godine.
U svemu ovome Nožica ima podršku Ambasade Ruske Federacije, Ministarstva poljoprivrede RS, ali i lokalne zajednice, tako da sve predstavlja početak ozbiljnog poljoprivrednog biznisa koji bi mogao unaprijediti i regiju istočne Hercegovine.
U planu i kupusnjače
Osim proširenja plantažnog zasada jagoda i uspostavljanja kooperantskih odnosa sa svim zainteresovanim budućim hercegovačkim proizvođačima jagoda, u “Agrouniji” planiraju i pokretanje proizvodnje kupusnjača.
Momčilo Nožica, vlasnik preduzeća, kaže da i za ove vrste povrća postoji veliki interes na ruskom tržištu. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!