Capital.ba

Piketi: Nijemci nisu vratili dug, a drže lekcije drugima

06.07.2015. / 12:20

berlinBERLIN, Nijemci nikada nisu vratili cijeli dug, pa nemaju pravo da Grcima drže lekcije – ističe jedan od najpoznatijih svjetskih ekonomista Tomas Piketi.

“Kada čujem Nijemce kako govore da imaju `vrlo moralan stav prema dugovima i da snažno vjeruju kako se dugovi moraju vratiti`, pomislim da je sve to – vic.

Njemačka je zemlja koja nikad nije vratila svoje dugove. Nemaju pravo da drže lekcije drugim nacijama”, poručuje Piketi u intervjuu “Cajtu”.

On strahuje da će Njemačka uništiti Evropu i evropsku ideju, a sve zbog “šokantnog nepoznavanja istorije”.

Autor megahita “Kapital u 21. vijeku” napominje da su Velika Britanija, Njemačka i Francuska u nekom trenutku bile u situaciji u kojoj je danas Grčka – čak su bile i zaduženije.

Piketi tvrdi da “njemačkog ekonomskog čuda” ne bi bilo da Njemačkoj nisu svojevremeno oprošteni dugovi.

Njemačka je, objašnjava on, najbolji primjer države koja nikad nije u potpunosti vratila svoj spoljni dug. Ponovilo se to i nakon Prvog i nakon Drugog svjetskog rata.

S druge strane, Njemačka je često tjerala druge da plate dugove, pa je tako zahtijevala ogromne reparacije od Francuske nakon francusko – pruskog rata koji se vodio krajem 19. vijeka.

On navodi da su se kroz istoriju izdvojila dva načina otplate dugova. Onaj koji se sada nameće Grčkoj, i drugi, puno lakši, koji je koristila i Njemačka.

Metoda koju preporučuju Grcima jeste stroga budžetska disciplina, a to traje dugo – više od sto godina Britanci su se odricali dva do tri odsto ekonomije da vrate dugove, što je više nego što su ulagali u škole i obrazovanje.

“Druga metoda je mnogo brža i to je Njemačka dokazala u 20. vijeku, a sastoji se od tri komponente: inflacije, posebnog poreza na privatno bogatstvo i djelomičnog oprosta dugova”, objašnjava Piketi.

Takozvano “njemačko ekonomsko čudo”, naglašava Piketi, zasnovano je upravo na otpisivanju dijela dugova, što Nijemci danas odbijaju da omoguće Grčkoj.

“Nakon rata 1945. godine, Njemački dug iznosio je više od 200 odsto BDP-a. Deset godina kasnije, ostao je vrlo mali dio: javni dug bio je manji od 20 odsto BDP-a” – zaključuje Piketi.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!