Capital.ba

Petrović: Privatizacija Telekoma utiče na dug a ne na budžet

10.12.2015. / 12:05

petrovicBEOGRAD, Predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije Pavle Petrović izjavio je danas da je vlada u 2015. godini bila uspješna u smanjenju deficita i finansijskoj konsolidaciji, ali i upozorio da je dovedeno u pitanje puno ostvarivanje trogodišnjeg plana konsolidacije, s obzirom na to da su dvije ključne mjere, poput smanjenja plata i penzija i naplate poreza, iscrpljene.

“Budžet za 2016. godinu na papiru odgovara trogodišnjem planu fiskalne konsolidacije, ali je pitanje da li će se taj plan i ostvariti pošto su iscrpljena dva glavna mehanizma – smanjenje plata i penzija i naplata poreza. Fiskalni deficit treba da se umanji za 600 miliona i da padne ispod tri odsto ekonomskog proizvoda. U tom slučaju zaustaviće se rast duga i okrenuti putanja ekonomije”, rekao je Petrović za TV N1 .

Petrović je kazao da privatizacija Telekoma, o kojoj će danas odlučiti premijer Aleksandar Vučić, neće uticati na budžet, ali može na visinu duga.

“Plan je bio da se novac od prodaje Telekoma iskoristi za otplatu duga i to onog najskupljeg dijela, a drugi za infrastrukture”, kaže Petrović.

Fiskalni savjet imao je primjedbu da je budžet za 2016. godinu netransparentan u dijelu koji se odnosi na novac planiran za javna preduzeća i subvencije investitorima. Petrović kaže da je Vučić taj dio obrazložio u Skupštini Srbije i izlistao preduzeća kojima je novac namijenjen, ali dodaje da je to trebalo da uđe u zakon o budžetu.

“Premijer je izlistao javna preduzeća, ali to treba da vide poslanici, javnost, da uđe u zakon o budžetu. Vidi se da među tim preduzećima nema iznenađenja, ali se pojavljuju problemi kod drugih preduzeća koja nisu na tom spisku, kao RTB Bor, koji ima dug koji je država garantovala, a sljedeće godine 23 miliona dolazi na naplatu. Država će morati dio toga da preuzme”, napominje direktor Fiskalnog savjeta.

Smanjenje državnog aparata kroz smanjenje broja zaposlenih nije dalo očekivane rezultate, smatra on i podsjeća da je 2014. projektovano da država otpusti 75.000 ljudi, što je, kako tvrdi, i tada bila pretjerana brojka i stvar političke ekonomije kako se ne bi prešlo na mnogo bolniju mjeru, u vidu drastičnijeg smanjenja plata i penzija.

Za ovu godinu je bilo planirano otpuštanje oko 25.000 ljudi, ali je broj zaposlenih smanjen za pet do sedam hiljada, koliko ih je otišlo u penziju.

“Nema jasnih planova i analiza koji su to sektori u kojima bi trebalo da bude otpuštanja, gdje i koliko ljudi treba da ode. Ako toga nema, veća je šteta nego korist od otpuštanja”, ocijenio je Petrović.

Prema njegovom mišljenju, vlada je iscrpila i drugu glavnu mjeru u zaustavljanju rasta duga, a to je smanjenje plata i penzija. Ove godine došlo je do povećanja tih ličnih primanja, a profesor Petrović očekuje da će se isto desiti i u 2016. i 2017. godini.

“To je bila uporišna mjera, da plate i penzije ostanu nepromijenjene. Pošto nisu, prepolovljeni su efekti dvije osnovne poluge u smanjenju budžetskog deficita”, ističe Petrović.

Ipak, segment u kojem je, kako smatra, moguće nešto uraditi je povećanje naplate poreza, ali uz sveobuhvatnu reformu poreske uprave.

“Reforma poreske uprave je jedna od ključnih reformi koja se već dvije godine odlaže, a još je ministar Krstić predstavljao modele te reforme. Tu je značajan izvor prihoda”, naglašava predsjednik Fiskalnog savjeta. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!