Capital.ba

Petrović: Brana za cijene

30.07.2011. / 8:15

BEOGRAD, Neki analitičari aktivnosti Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede vide kao otvoreno mješanje države u tržišnu utakmicu, mada je jasno, bar iz ugla potrošača, da potezi koje ova institucija posljednjih mjeseci vuče postižu svoj cilj. Pomjerena je, nagore, visina otkupne cijene žita, poljoprivrednici su dobili mogućnost da svoja gazdinstva obnove kreditima uz kamate kakve se ne mogu naći na bankarskom tržištu, a na svaku, i najstidljivije najavljenu mogućnost poskupljenja osnovnih životnih namirnica, Vlada reaguje i, nekom od mjera, spriječava nestašice, a i poskupljenja.

Kako za „Novosti“ najavljuje Dušan Petrović, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, njegov resor će, i ubuduće, nastaviti sa takvom praksom.
– Uvijek kada tržište ne može samo da uspostavi ravnotežu koja je utemeljena na realnim odnosima ponude i potražnje preduzimaćemo sve što je u našoj moći, kao ministarstvo, da zaštitimo potrošače.
* Drugi put u ovoj godini intervenisali ste i ograničili cijenu šećera?
– Iz Robnih rezervi će na tržište biti isporučeno 6.000 tona šećera koji neće smjeti da bude skuplji od 103 dinara. U tu cijenu je uključena trgovačka marža, zavisni troškovi, kao i porez na dodatu vrijednost. Ovu mjeru smo predložili Vladi Srbije kako bismo pokušali da stabilizujemo tržište. Republička direkcija za robne rezerve šećer će prodavati nosiocima snabdijevanja koji nemaju finansijska dugovanja, nisu u sporu po bilo kom osnovu sa Direkcijom i koji su likvidni.
* Zašto ste se odlučili na intervenciju iz Robnih rezervi kada i najveći proizvođač najavljuje da će ovih dana proizvođačke cijene šećera ići nadole?
– Ovo nije odluka o maksimalnoj cijeni, kakva je donijeta u slučaju prodaje narodnog hljeba. Republičke robne rezerve će intervenisati tako da taj šećer ne može biti skuplji od 103 dinara. Naravno, proizvođači mogu samostalno da formiraju i nižu cijenu.
* Gdje će građani od naredne nedjelje moći da kupe šećer iz Robnih rezervi?
– Resorno ministarstvo i Republička direkcija za robne rezerve prilikom distribucije šećera, prije svega, vode računa o pokrivenosti teritorije i o broju stanovnika koji gravitiraju ka određenim prodajnim objektima. Do sada smo distribuciju vršili kroz više od 2.200 prodajnih objekata koji su u vlasništvu 150 trgovinskih preduzeća. Očekujem da su najveći trgovinski lanci uspjeli da distribuiraju šećer iz Robnih rezervi u cjelokupnoj svojoj mreži već početkom naredne nedjelje.
* Koji su, prema vašem mišljenju, razlozi što imamo te povremene argumente za poskupljenja osnovnih životnih namirnica?
– Postoji veliki problem neefikasnosti privrede u Srbiji. Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede će, u okviru svojih mogućnosti, učiniti sve da otvori prostor za investicije koje će učesnicima na tržištu omogućiti da smanje troškove. Jer, jasno je da samo smanjenje proizvođačkih troškova može na duži rok da dovede do stabilizacije cijena.
* Nedavno ste ograničili cijenu hljeba na 45,97 dinara po vekni. Koliko se pekari pridržavaju propisane maksimalne cijene?
– Uredba o cijeni hljeba se, prema informacijama koje imamo od nadležne, tržišne inspekcije, u potpunosti poštuje. U različitim gradovima zemlje, različite su i cijene. Vekna hljeba se sada može kupiti po cijeni u rasponu od 32 do 45,97 dinara.
* Da li su predviđene kazne razlog poštovanja odluke o maksimalnoj cijeni ili je, i za pekare, sadašnja cijena realna?
– Kazne za nepoštovanje odluke Vlade su od 100.000 do dva miliona dinara za pravna lica, dok se za preduzetnike one kreću od 10.000 do 500.000 dinara. Fizička lica koja su odgovorna za poslovanje preduzeća, a ne pridržavaju se donijete uredbe o maksimalnoj cijeni vekne, biće kažnjena od 5.000 do 50.000 dinara. Inače, u slučaju da preduzeća ili preduzetnici prekrše Uredbu biće sankcionisani zaštitnom mjerom zabrane obavljanja njihove djelatnosti u trajanju od šest mjeseci do godinu dana. Dakle, sankcije su veoma rigorozne.
Interes građana jači od rizika
* Šta nas očekuje od jeseni – pojeftinjenje ili poskupljenje osnovnih životnih namirnica?
– Već mjesecima govorimo da su veoma smanjeni rizici od poskupljenja životnih namirnica. Poremećaje na tržištu rješavali smo, a tako ćemo nastaviti i ubuduće, tako da zaštitimo interese građana, odnosno potrošača. Naravno, to ćemo činiti tako da svojim mjerama ne ugrozimo legitimne privredne interese proizvođača i trgovaca. Novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!