Capital.ba

Pet firmi iz Srpca nezadovoljno isporukom oblovine

26.11.2014. / 17:14

srbacSRBAC, Vlasnici pet firmi iz Srpca, koje se bave drvopreradom i zapošljavaju oko 150 radnika, danas su na sastanku sa predstavnicima lokalne vlasti i direktorom Šumskog gazdinstva /ŠG/ “Gradiška” izrazili nezadovoljstvo zbog nedovoljnih količina bukove i hrastove oblovine koja se siječe u javnim šumama na području ove opštine.

Drvoprerađivači su utvrdili i kvotu koju bi trebalo obezbijediti u narednoj godini.

Načelnik opštine Srbac Drago Ćirić, koji se odazvao sastanku, rekao je da su za razvoj opštine veoma bitna dva prirodna resursa, javno poljoprivredno zemljište koje je bez saglasnosti lokalne vlasti podijeljeno koncesionarima i šumski kompleksi u Motajici gdje se veća količina oblovine prodaje kupcima van srbačke opštine.

“Korektan je zaključak sa današnjeg sastanka da se za pet preduzeća koje se u opštini Srbac bave drvopreradom isporuči sva planirana sječa hrastovine od 4.500 metara kubnih i polovina planirane sječe bukve od 6.000 metara kubnih, te da se u okviru ŠG `Gradiška` iz drugih opština koje ono pokriva obezbijedi još 2.000 metara kubnih hrasta, da firme iz Srpca ne bi morale po skupljoj cijeni da nabavljaju sirovinu u Srbiji i Hrvatskoj”, rekao je Ćirić.

Direktor ŠG “Gradiška” Milan Sredojević rekao je da je prihvatljiv ovaj zaključak pod uslovom da se firme dogovore kako pomenutu količinu raspodijeliti, jer se moraju poštivati kriterijumi koje su usvojili Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske i preduzeće “Šume Srpske”.

On je napomenuo da su ključni kriterijumi broj radnika, finalizacija proizvodnje, izvoz robe i druge reference.

U opštini Srbac drvopreradom se bave firme “Teksoprom”, Drvna industrija “Zrnić” Razboj, “Martić eksport” Kaoci, “Prosilva” Prijebljezi i novootvorena firma “Drvoprodeks” u Prijebljezima.

Od 2007. godine do danas u opštini Srbac ugašeno je šest pogona za drvopreradu, među kojima su grčka firma “Koligas” i slovenačka “Panefin”, a glavni razlog bio je nemogućnost dobijanja dovoljno sirovine za preradu. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!