Capital.ba

Peking je napravio svoju listu američkih proizvoda podložnih novim taksama

05.04.2018. / 12:30

PEKING, Kineske mjere u sektorima aeronautike, soje i automobila pogađaju srce SAD ekonomije, gde su sve glasnije osude rasta napetosti koje utiču na kupce i kompanije. Kao odgovor na privremeni spisak kineskih proizvoda podložnih novim taksama koji je objavila američka vlada, Peking je napravio svoju listu američkih proizvoda u identičnoj vrednosti od 50 milijardi dolara.

Kina ovog puta cilja ključne sektore ili proizvode, koji čine najveći deo 130,4 milijarde dolara vrednog američkog izvoza u Kinu, a posebno soju, automobile i aeronautičke proizvode.

“Kineske uzvratne mere će uticati na trgovinu, kompanije i potrošače”, rekao je Geri Šapiro, predsjednik Udruženja potrošača u tehnološkom sektoru, dodavši da će u “borbi slonova” ceo svet biti na gubitku.

Udruženje američkih proizvođača soje je izrazilo “ogromno nezadovoljstvo zbog eskalacije komercijalnog rata s najvećim kupcem američke soje” i pozvalo Belu kuću da “ponovo razmotri takse koje su dovele do uzvratnih mera”.

Izvoz američke soje u Kinu je u 2017. iznosio više od 12 milijardi dolara. Kina kupuje 61 odsto ukupnog američkog izvoza soje i više od 30 odsto ukupne američke proizvodnje, navelo je to udruženje.

Američki ministar trgovine Vilbur Ros pokušao je da umanji uticaj kineskih uzvratnih mera. “Stavimo to u perspektivu. Tih 50 milijardi (…) predstavljaju tri desetine procenta našeg BDP-a”, rekao je Ros za CNBC.

On je ponovio i tvit predsednika Donalda Trampa u kom se navodi da je, imajući u vidu više od 500 milijardi dolara uvoza iz Kine, trgovinski rat s Kinom svakako odavno izgubljen.

Strah je opipljiv i u autoindustriji, gdje neki proizvođači nemaju fabrike u Kini.

“Podržavamo pozitivan trgovinski odnos SAD i Kine i pozivamo dve zemlje da nastave da vode konstruktivni dijalog”, saopšteno je iz Dženeral motorsa (General Motors, GM), s naglaskom na “međuzavisnost dva najveća svetska tržišta automobila”. GM je u februaru više automobila prodao u Kini nego u SAD.

Kinesko-američki ekonomski savet je naveo da je izvoz u Kinu “ključan za rast američke ekonomije”.

Veliki broj američkih država je od 2006. značajno pojačao svoj izvoz u Kinu zahvaljući pomoći te organizacije koja okuplja firme koje imaju ekonomsku saradnju s Kinom. B92

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!