Capital.ba

Pale cijene nekretnina u Kini u januaru

19.02.2012. / 8:20

PEKING, Cijene stanova u više od dvije trećine velikih gradova u Narodnoj Republici Kini nastavile su da padaju u januaru u odnosu na prethodni mjesec, saopštila je juče vlada u Pekingu, koja i dalje sprovodi mjere za smirivanje tržišta nekretnina.

Od 70 kineskih gradova, pad cijena na mjesečnom nivou zabilježen je u 48, nešto manje u odnosu na 52 grada u kojima su cijene pale u decembru, dok su u 22 ostale stabilne, saopštio je kineski Zavod za statistiku, a prenijela francuska novinska agencija AFP.

Zvanični Peking je 2011. uveo niz mjera u cilju kontrolisanja tržišta nekretnina, uključujući zabranu kupovine druge kuće ili stana, podizanje minimalnog učešća pri kupovini stana i uvođenje poreza na imovinu u određenim gradovima.

Međutim, analitičari su zabrinuti da bi vladini potezi mogli da imaju dublje posljedice po drugu po veličini svjetsku privredu, za koju mnogi već prognoziraju da će ove godine usporiti u odnosu na prošlu, kada je ostvaren privredni rast od 9,2 odsto.

Premijer NR Kine Ven Ðiabao je ove nedjelje ponovio da vlada ne planira da ublaži restrikcije koje imaju za cilj smirivanje tržišta nekretnina.

Analitičari međunarodne firme za konsultantske usluge u građevinarstvu “EC Haris” poručili su da će usporavanje privrede NR Kine vjerovatno biti nastavljeno, kao što su upozorili i na postojanje rizika po širu ekonomiju.

“Cijene nekretnina će na srednji i duži rok vjerovatno nastaviti da padaju sve dok vlada insistira na politici koju trenutno sprovodi”, navela je firma sa sjedištem u Londonu.

“Restriktivna politika kineske vlade djeluje na smanjenje strahova od pucanja balona nekretnina. Međutim, te mjere mogu dovesti do ”kaskadnog” efekta koji bi pretjerano usporio ekonomiju”, dodali su iz kompanija.

Tržište nekretnina u NR Kini je oslabilo 2011, uz smanjenje investicija i prodaje, budući da je vlada pokušavala da snizi previsoke cijene stanova u strahu od spekulacija da bi moglo doći do pucanja “balona nekretnina”.

Sektor nekretnina teško je pogođen vladinim mjerama i nedostatkom sredstava pošto su podignute kamatne stope i ograničeno pozajmljivanje banaka kako bi bio zaustavljen rast inflacije i spustile cijene nekretnina. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!