Capital.ba

Pad cijena poljoprivrednih proizvoda u RS

08.06.2016. / 11:21

povrceBANJALUKA, Prodajne cijene poljoprivrednih proizvoda u prvom tromjesečju ove godine u Republici Srpskoj niže su za 7,2 odsto nego u istom periodu prošle godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Prodajne cijene biljnih proizvoda u ovom periodu manje su za 3,4 odsto, stočarskih proizvoda za 8,3 odsto, a proizvoda od stoke za 7,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Nabavna cijena sredstava koja se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji u prvom tromjesječju ove godine veća je za 0,1 odsto nego u istom periodu prošle godine.

Nabavna cijena sredstava za tekuću potrošnju u poljoprivredi viša je za 0,1 odsto, a cijena sredstava za investicije u poljoprivredi za 0,2 odsto nego u istom periodu prošle godine.

Agroekonomista Stefan Markičević rekao je Srni da se pad prodajnih cijena u poljoprivredi dešava u okviru deflacije i pada potrošačkih cijena u Srpskoj u prvom tromjesečju, što u ovom momentu nije u korist privrede, pa samim tim i poljoprivrede.

On kaže da je veći pad prodajnih cijena, naročito kod stočarskih proizvoda, između ostalog, posljedica slabe zaštite domaćeg tržišta od uvoza, koji je prekomjeran sa velikim količinama poljoprivrednih proizvoda uvezenih iz zemalja koje daju velike podsticije i razne benefite svojim poljoprivrednicima, posebno izvoznicima, da bi ojačali i zauzeli što bolje pozicije na tržištima u inostranstvu.

“S druge strane, svjedoci smo kako se na međunarodnom nivou sužava manevarski prostor BiH, a samim tim i Srpske. Uzmimo samo kao primjer zahtjeve EU da Hrvatska u BiH ima potpuno slobodan uvoz, a izvoznici iz BiH u Hrvatsku se moraju pridržavati visokih evropskih standarda”, naveo je Markičević.

On je kao razlog pada cijena naveo i opštu situaciju u agraru Republike Srpske.

Markičević je za povećanje cijena nabavnih sredstava koja se koriste u poljoprivredi rekao da je to uglavnom uslovljeno cijenom uvoznih komponenti inputa koji se koriste u proizvodnji, kao i uslovima na finansijskom tržištu za obezbjeđenje investicionih sredstava. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!