Capital.ba

Pad cijena nekretnina u Kini

10.06.2014. / 19:06

stanovi 1PEKING, U Kini je u posljednjih par mjeseci došlo do slabljenja sektora nekretnina, što bi moglo da ima ozbiljne posljedice po privredni rast druge ekonomije svijeta

U posljednjih deset godina, ekspanzija srednje kineske klase, za koju kupovina stana predstavlja gotovo društvenu obavezu, podstakla je razvoj tržišta nekretnina pod uticajem frenetične urbanizacije, prenio je AFP.

Cijene novih stanova u Pekingu i Šangaju su više nego učetvorostručene od 2003, a na nivou čitave zemlje su udvostručene, podaci su Banke Standard.

Ove godine došlo je do zaokreta. Prosječna cijena stana u novogradnji u 100 najvećih kineskih gradovi je u maju, u odnosu na prethodni mjesec, prvi put nakon dvije godine pala za 0,32 odsto, na oko 1.300 evra po metru kvadratnom.

Jedino je u Pekingu i Tjencinu zabilježeno poskupljenje.

Na godišnjem nivo cijene nekretnina su u maju porasle za 7,84 odsto, što je znatno manje nego u aprilu kada je taj rast iznosio 9,06 odsto.

“Kinesko tržište nekretnina je ”Titanik” koji se sprema da udari u ledeni brijeg koji je ispred njega”, ocjenjuju kineski eksperti.

Bonitetna agencija Mudiz je snizila perspektivu kineskog tržista nekretnina na negativnu, zbog velikog broja neprodatih kuća i stanova, kao i značajnog usporavanja prodaje.

Pojedini analitičari trenutnu situaciju objašnjavaju pooštrenom politikom odobravanja stambenih kredita koji su većini Kineza neophodni kako bi došli do svog stana.

Mjere kineske vlade u cilju oživljavanja posustalog privrednog rasta, koje su podsticale gradnju, dovele su do nastanka fantomskih gradova, jer gradnja nije bila prilagođenja realnim potrebama.

Vlada je zato uvela restriktivne mjere za kupovinu nekretnina u velikim gradovima, ne bi li podstakla prodaju ogromnog broja praznih stanova u provinciji.

Jedan broj stručnjaka smatra da kineska vlada mora da ublaži ove restrikcije, kao i uslove za dobijanje stambenih kredita, kako bi spriječila slabljenje sektora nekrenina što bi bilo pogubno za ekonomiju i finansijski sektor. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!