Capital.ba

Ovo je 20 najjačih IT kompanija, očekuju i 220.000 dinara plate

19.06.2018. / 8:15

BEOGRAD, Rezultati istraživanja sajta Poslovi.infostud.com „Najpoželjniji poslodavac 2018“ pokazuju i ko su najatraktivniji IT poslodavci u Srbiji. 

Ovo istraživanje pokazuje i šta ih čini tako zanimljivim za kandidate.

U okviru istraživanja, koje je popunio 10. 041 ispitanik, analizirani su odgovori i 1645 anketiranih iz IT sfere koji su birali najpoželjnije IT poslodavce.

Ispitanici su na osnovu svog suda naveli šta poslodavca čini atraktivnim, kakve kompanije su im zanimljive, koji način angažovanja im je privlačniji, koliku zaradu očekuju kod takvog poslodavca, da li razmišljaju o promjeni posla.

Na osnovu njihovog mišljenja, deset najbolje rangiranih kompanija su: Microsoft software doo Beograd, Nordeus doo Beograd, Levi9 global sourcing Balkan doo Novi Sad.

Glavni faktor atraktivnosti IT poslodavca su dobri međuljudski odnosi i radna atmosfera, slijede prilike za stručno napredovanje i usavršavanje, pa tretman od menadžmenta. Visina primanja je tek peti faktor po važnosti, iza sigurnosti zadržavanja posla.

Raste popularnost privatnih kompanija u stranom vlasništvu

Najveći broj ispitanika iz IT branše, nešto više od polovine, želio bi da radi u privatnoj kompaniji sa pretežno stranim vlasništvom.

Na drugom mjestu su kompanije u domaćem privatnom vlasništvu, (oko 17%). Manje od 12% navodi da bi željelo da radi u kompaniji koja je u državnom vlasništvu.

Poredeći sa rezultatima istraživanja iz 2016, manje IT ispitanika bira kompanije u privatnom domaćem vlasništvu i državnom vlasništvu kao poželjnog poslodavca. S druge strane, rast popularnosti bilježe privatne kompanije sa pretežno stranim vlasništvom.

Foto: Infostud

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po mišljenju većine ispitanika (82%), isto kao i prije dvije godine, atraktivniji su oni poslodavci koji razvijaju sopstvene proizvode. Ostalih 18% izjavilo je da im je zanimljivije kada IT poslodavac radi na rješenjima za druge kompanije.

Više od dvije trećine anketiranih navelo je da im je korporativni tip rada najprijemčiviji, potom slijedi startap, a na trećem mjestu je frilens angažovanje. Slični rezultati su bili i 2016, jedina razlika je u blagom rastu popularnosti frilenserskog rada.

Očekivanje plate daleko iznad republičkog prosjeka

Od poslodavca u IT industriji se u prosjeku očekuje 141.004 RSD, dok je prosječna očekivana plata u svim industrijama pokrivenim ovim istraživanjem 80.239 RSD.

Najviša prosječna očekivanja imaju stručnjaci koji rade u tehnologijama C#, Python-u, .NET-u, preko 170.000 dinara. Sljedeća grupa, iznad prosjeka IT branše, su poznavaoci C++ i Java Scripta. Oni koji rade u HTML, iOS/Swift, potom sistem administratori ili oni koji se bave veb-dizajnom, imaju niža očekivanja, u prosjeku od 112 000 do 124 000 RSD.

Skok sa juniorske, na mediorsku, pa na seniorsku platu je prilično veliki i vrijedan čekanja. Stručnjak za C#, poslije nekoliko godina iskustva očekuje skoro dvaput višu platu, a oni sa najviše godina radnog iskustva još za oko 50.000 višu. Poznavaoci C# na seniorskim pozicijama u prosjeku priželjkuju platu od 226.000 dinara, dok većina seniora očekuje oko 200.000 (sem onih koji rade u SQL-u, iOS/Swift, sistem administratori).

Veća ponuda poslova, ali i viši troškovi života utiču na viša očekivanja ispitanika iz Beograda i Vojvodine, u odnosu na očekivane plate ispitanika iz jugoistočne i zapadne Srbije.

Najveća očekivanja, kao što se moglo i pretpostaviti, imaju ispitanici iz Beograda, dok su anktetirani iz jugoistočne Srbije po ovom pitanju znatno skromniji. Ipak, njihove prosječne očekivane plate su daleko iznad onoga što priželjkuju zaposleni u drugim sektorima, gdje je prosječna željena plata oko 80.000 RSD.

I IT stručnjaci razmišljaju o promjeni poslodavca

Iako IT važi za jednu od najprivlačnijih oblasti za zaposlenje, tek nešto oko trećina ispitanih kandidata kaže da trenutno radi kod svog najpoželjnijeg poslodavca. O promjeni poslodavca, što često, što povremeno, razmišlja 70% ispitanika, što je više nego 2016. godine, kada je potvrdan odgovor dalo 63% ispitanika.

Rezultati istraživanja pokazuju da više zaposlenih u starijim starosnim grupama razmišlja o promjeni poslodavca od onih mlađih od 35 godina. Ipak, više je onih koji to povremeno čine, od onih koji često razmišljaju o promjeni poslodavca.

Najviše cijene, fleksibilno radno vrijeme

O beneficijama u IT kompanijama naveliko se priča. Često se pominju besplatni obroci, velnes programi i plaćene sportske aktivnosti u kojima zaposleni uživaju.

Pa ipak, rezultati istraživanja pokazuju da su njima bitnije neke druge stvari. Beneficija koja se najviše cijeni je fleksibilno radno vrijeme, što je naznačilo gotovo dvije trećine ispitanika.

Sljedeći su plaćeni zdravstveni pregledi (38%), rad od kuće (35%), dodatni slobodni dani (34%) i druženja i putovanja u organizaciji firme za koje se opredjelila trećina anketiranih.

Sa druge strane, po mišljenju ispitanika, najmanje važne beneficije prilikom izbora najpoželjnijeg poslodavca su velnes program, pokloni za vjenčanje, rođendan, rođenje djeteta.

Razvoj IT industrije i sve veća potreba za ovim stručnjacima uticali su na formiranje paralelnog IT tržišta rada.

Gotovo sve IT pozicije se smatraju deficitarnim, budući da je ponuda posla mnogo veća od tražnje. IT stručnjaci su u poziciji da biraju uslove pod kojima će raditi i očekuju zaradu koja je daleko viša od prosječne u Republici Srbiiji.

Uprkos tome, raste procenat onih koji razmišlju o promjeni poslodavca, pa se može reći da postoji velika tendencija ka fluktuaciji zaposlenih u ovoj oblasti.

Iako im je visina plate tek peta stavka na listi kriterijuma koji su im važni kod najpoželjnijeg poslodavca, očigledno je da izuzetno cijene svoje vrijeme, pa su zato beneficije poput fleksibilnog radnog vremena i dodatnih slobodnih dana među ajtijevcima omiljene.

Iz tog razloga možda i ne čudi da im je izuzetno bitno sa kim i u kakvoj atmosferi će provoditi svoje radno vrijeme, budući da su ovaj kriterijum naznačili kao najbitniji prilikom izbora najpoželjnijeg poslodavca. B92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!