Capital.ba

Otvorenost budžeta BiH malo ispod svjetskog prosjeka

08.10.2015. / 17:07

konvertibilnemarke iz ruke u rukuSARAJEVO, BiH je za proces otvorenosti budžeta od mogućih 100 dobila 43 indeksna poena, što je malo niže od svjetskog prosjeka koji iznosi 45 poena, pokazalo je Istraživanje o otvorenosti budžeta 2015. godine, čiji su rezultati danas prezentovani u Sarajevu.

U saopštenju Parlamentarne skupštine BiH navodi se da je takav rezultat niži u odnosu na 2012. godinu, uz konstataciju da su od tada do danas vlasti u BiH smanjile dostupnost budžetskih informacija i sveobuhvatnost dokumenata okvirnog budžeta.

Prezentaciji, koju je organizovala Fondacija “Centar za zastupanje građanskih interesa” /CPI/, su prisustvovali predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda parlamenta BiH Ljilja Zovko i član Komisije Zdenka DŽambas, zamjenik predsjedavajućeg Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Salko Sokolović i poslanik Mirsad Đonlagić, državni službenici i predstavnici međunarodne zajednice, organizacija civilnog društva i medija.

U izvještaju su korišteni međunarodno prihvaćeni kriterijumi, koji uključuju 109 indikatora za mjerenje transparentnosti budžeta.

Korištenje tih indikatora pokazuje da li su vlasti, pravovremeno i sa razumljivim podacima, ključne budžetske dokumente učinile dostupnim javnosti.

Kada je riječ o učešću javnosti u procesu budžetiranja, BiH je ocijenjena sa 23 indeksna poena od mogućih 100, što, takođe, predstavlja niži rezultat u odnosu na svjetski prosjek od 25 poena.

Predstavnici CPI iznijeli su i rezultate istraživanja koji se odnose na proces institucionalnog nadzora budžeta.

Kad je riječ o nadzoru kojeg vrši Kancelarija za reviziju institucija BiH, ovaj proces je, sa 83 od 100 indeksnih poena, ocijenjen kao adekvatan.

Istovremeno, upozoreno je na to da institucije zakonodavne vlasti, sa 37 od 100 indeksnih poena, vrše ograničen nadzor nad budžetom.

S tim u vezi, konstatovano je da zakonodavna vlast nema specijalizovanu kancelariju za analiziranje budžeta, te da se parlamenti ne konsultuju prilikom trošenja budžetske rezerve.

Kako su iz CPI naveli, ovaj izvještaj, peti po redu za BiH, predstavlja u svijetu jedino nezavisno, komparativno istraživanje transparentnosti budžeta, te učešća građana i nezavisnih institucija u nadzoru procesa budžetiranja. Srna

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!