Capital.ba

Otvoren stečaj u bijeljinskom „Elvacu“

10.02.2017. / 12:23

– Povjerioci moraju da plate troškove pokretanja stečaja, jer imovina „Elvaca“ nije dovoljna
– Ako povjerioci ili drugi zainteresovani ne plate predujam, preduzeće ide u likvidaciju
– Imovina preduzeća duplo manja od potraživanja povjerilaca

BIJELJINA, Okružni privredni sud u Bijeljini donio je danas rješenje o otvaranju stečajnog postupka u bijeljinskom preduzeću „Elvaco“ članici „Bobar grupacije“, prenosi poslovni portal CAPITAL.ba.

S obzirom na to da imovina stečajnog dužnika ne pokriva troškove stečajnog postupka, javnim pozivom, objavljenim na oglasnoj tabli suda i u Službenom glasniku RS biće pozvani povjerioci i zainteresovana lica da uplate početni iznos od 148.200 KM za obezbjeđenje troškova pokretanja stečajnog postupka za godinu dana, te da taj iznos uplate u roku od 15 dana od dana objavljivanja javnog poziva.

Povjerioci ovaj novac treba da uplate na depozitni račun suda. Ukoliko se to ne desi, stečajni sudija će otvoriti i zatvoriti stečajni postupak, nakon čega će uslijediti postupak likvidacije ovog preduzeća.

Privremeni stečajni upravnik Goran Lalić, koji, kako je izjavio, zbog ranije ugovorenih poslova za ovu godinu neće biti u mogućnosti da prihvati dužnost stečajnog upravnika u „Elvacu“, kaže da je 148.200 KM iznos koji je neophodno uplatiti da bi se u ovoj firmi otvorio stečaj.

 „To su osnovna sredstva obezbjeđenja osiguranja imovine, organizovanja unutrašnje kontrole finansijskih, novčanih  i materijalnih tokova u proteklih pet godina i koji su osnov za namirenje povjerilaca, ispunjenje razlučnih prava i ostalih prava putem zaloga“, rekao je Lalić.

Lalić kaže da će pomenuti predujam od 148.200 KM biti vraćen povjeriocima nakon prvih prodaja imovine od strane razlučnih povjerilaca drugim kupcima.

„Sva nepokretna imovina „Elvaca“ je pod hipotekom poslovnih banaka i svi povjerioci u rangu razlučnih povjerilaca imaju interes da otpočnu stečajni postupak i da taj stečajni postupak traje što kraće“, kaže Lalić.

Ukoliko povjerioci ne uplate pomenuti predujam, stečaj će biti otvoren i automatski zatvoren i išlo bi se u fazu likvidacije ovog preduzeća.

Ukupne obaveze „Elvaca“ prema povjeriocima iznose oko 37 miliona KM, dok potraživanja prema kupcima iznose 579.709 KM.

Imovina je procijenjena na 18,9 miliona KM i duplo je manja od potraživanja povjerilaca. Imovina koja nije pod hipotekom i zalogom procijenjena je na oko dva miliona KM.

Kompletna nepokretna imovina „Elvaca“, poslovna zgrada, proizvodni pogoni i fabrička infrastruktura je pod hipotekom Hipo banke, sadašnje Adiko banke (2.135.763 KM), IRB-a RS, Fonda za razvoj i zapošljavanje (6,5 miliona KM), poreske uprave RS (1.492.798 KM), Uprave za indirektno oporezivanje BiH (89.129 KM). Bruto potraživanja radnika iznose oko 1,1 milion KM, koliko iznosi i dug za utrošenu električnu energiju.

Direktor „Elvaca“ Srđan Teki, izjavio je da stečaj predstavlja put ka rješenju nagomilanih problema u ovom preduzeću, istakavši da fabrika od decembra ne radi i da od 128 radnika, koji su na čekanju, trenutno radi svega dvadesetak na najneophodnijim poslovima obezbjeđenja objekata i računovodstva.

On kaže da vjeruje obećanjima sarajevske firme „Rimeko“ koja je izrazila interes da pokrene proizvodnju u „Elvacu“ i da uzme pod zakup proizvodne pogone preduzeća.

Predsjednik Sindikalne organizacije „Elvaca“ Miloš Pekić kaže da je radnicima stalo do toga da firma radi, te da su svjesni činjenice da je stečaj neminovan zbog velikih obaveza. On kaže da im poslovodstvo „Elvaca“ duguje devet plata, četiri regresa i doprinose.

„Sve je nekako funkcionisalo do 2014. godine. Tada je nastupio poslovni haos. Tražio sam i tada da Poreska uprava blokira račune, ali su oni ignorisali naš zahtjev“, kaže Pekić, ističući da bi se samo od zakupnine pogona, koja bi mjesečno iznosila 20.000 KM, mogli pokriti troškovi stečaja. On ističe da „Elvaco“ ima i vrijedne mašine koje nisu pod hipotekom i koje je potencijalni zakupoprimac voljan da kupi.

Direktor „Elvaca“ Srđan Tekić po drugi put je podnio zahtjev za stečaj ovog preduzeća, a kao razlog je naveo blokadu računa, ogromna dugovanja koja premašuju vrijednost kapitala i nemogućnost pronalaska partnera koji bi investirali u ovu firmu.

Tekić je ranije rekao da su se nakon što je prvi put podnio zahtjev za stečaj pojavili investitori koji su bili zainteresovani da ulože u „Elvaco“, te da je zbog toga povukao prijedlog za otvaranje stečajnog postupka, ali da su se u međuvremenu povukli, pa je stečaj po drugi put bio neminovan.

CAPITAL: Lj. Lj.

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Otvoren stečaj u bijeljinskom „Elvacu“

    1. lazo

      Lazu Djurdjevića za stečajnog !!!!