Capital.ba

Ostava čuva od skupoće u Srbiji

01.09.2012. / 9:44

BEOGRAD, Strah od paprenih cijena i nestašice hrane u Srbiji, po svemu sudeći, nije baš bez razloga.

Ipak, kažu stručnjaci, građani Srbije neće opet biti svjedoci scena praznih rafova s početka devedesetih. Te su slike, ipak, i dalje vrlo jasne, pa ne čudi što se sve više građana vraća starim navikama – opet se podrumi i ostave pune džakovima namirnica.
Nadležni tvrde da razloga za strah od nestašice hrane nema. Očito je da će biti intenzivnijih intervencija iz robnih rezervi, a i pojačanog uvoza iz zemalja koje su imale sreću da imaju kakav-takav rod. Ipak, niko ne može da spriječi najavljena poskupljenja hrane. Već narednih dana stižu novi, viši cjenovnici mlijeka, mesa, sredstava za ličnu higijenu… U avgustu lista skupljih namirnica bila je još duža, a cijene tjestenina, peciva, nekih vrsta brašna porasle su za 10 do 30 odsto.
– Dobili smo nove cjenovnike od brojnih proizvođača – kažu trgovci. – Suvomesnate prerađevine pojedinih mesnih industrija poskupjeće za 10 odsto, koliko će porasti i cijene hljeba i peciva određenih pekara. Mlijeko i mliječni proizvodi idu naviše za jedan do četiri odsto, a uvozna sredstva za higijenu od četiri do šest odsto. Kao razloge za poskupljenja proizvođači navode kurs dinara i rast cijena sirovina.
Trgovci kažu da se, po prometu, ne primjećuje da potrošači još ne pripremaju zalihe hrane za zimu, ali od poljoprivrednih stručnjaka gotovo svakodnevno stižu upozorenja da Srbiji prijete nestašice. Prije svega, svježeg mesa, jer je stočna hrana poskupjela, pa je seljak primoran da povećava cijene ili isprazni štale.
– Meso je u avgustu poskupjelo 20 odsto, a sada najavljuju da će biti skuplje još 10 odsto – kaže Mirjana S. iz Beograda – I do sada nam je to bio luksuz, a kada poskupi svejedno će nam biti da li ga ima u radnjama ili ne. Jednostavno, nećemo imati para da kupujemo. Piletina je, inače, najjeftinije meso, a dogurala je do 650 dinara. Zato planiram da na odloženo kupim malo više mesa i zamrznem. Znam da ne mogu da nabavim za cijelu zimu, ali bar malo da premostim ta poskupljenja.
Neće, očigledno, biti problema samo sa mesom. I povrće i voće je ove godine, najprije od mraza, a zatim od dugotrajne suše, desetkovano, pa su poskupljenja neminovna.
– Sredinom mjeseca krenućemo da vadimo krompir, bar ono što je od njega ostalo – kaže Miroslav Bogdanović, poljoprivrednik iz Trbušana kod Čačka. – Roda će u najboljem slučaju biti za 30 odsto manje, mada na mnogim njivama nećemo krompir ni vaditi, jer ga praktično i nema. Kupaca sada ima, ali nema robe. Proljetos smo bacili tone lanjskog krompira, a ove godine ćemo ga sigurno uvoziti. Sa ovakvim rodom izdržaćemo do sredine zime, ali će krompir biti skup.

Cijene kao u Evropi
Savjetnik u Privrednoj komori Srbije Vojislav Stanković kaže da u “bitku sa cijenama ne treba ni ulaziti, jer iz nje niko neće izaći kao pobjednik.” – Prije svega, mislim na poljoprivredne proizvođače i potrošače, koji će biti oštećeni – kaže Stanković. – Cijene u Srbiji su dostigle svoj maksumum već u julu i na evropskom su nivou. Juneće meso se prodaje za sedam do osam evra, koliko košta i u gotovo svim zemljama Evropske unije. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!