Capital.ba

Oštar pad preuzimanja kompanija u svijetu na početku 2016.

06.05.2016. / 6:45

saradnjaNJUJORK, Globalne aktivnosti na planu udruživanja i akvizicija oštro su posustale u poređenju s frenetičnim rastom koji ih je doveo do novih rekorda u 2015. godini, pokazuju najnoviji podaci Thomson Reutersa.

Prijašnje intenzivne aktivnosti na planu udruživanja i akvizicija dosegnule su vrhunac 2000. i 2007. godine i prethodile tako velikom valu prodaja dionica koji je potom uslijedio. Tokom živahnih aktivnosti na tržištima obično se intenziviraju aktivnosti spajanja i akvizicija zato što kompanije u kupnji vide priliku za rast, prije nego u njegovom kreiranju iznutra. Ulagači ih pritom nagrađuju za preuzimanje rizika.

Međutim, u kontekstu slabljenja tržišta ‘bikova’, kompanije se počinju činiti preskupima i ulagači odustaju od odluke od akvizicija, zbog čega akcije počnu slabiti.

Vrijednost sporazuma finaliziranih u ovoj godini na globalnom nivou dosegnula je 935 milijardi dolara, što znači da je za 22 posto manja u poređenju s približno 1.200 milijardi koliko je njihova vrijednost iznosila prošle godine do 2. maja. Broj sklopljenih poslova manji je za 13 posto jer se u očekivanju rasta kamatnih stopa i novih vladinih propisa udruživanja čine skupljima i rizičnijima.

Nekoliko značajnih sporazuma propalo je ove godine. Tako je Halliburton odustao od planirane kupnje kompanije Baker Hughes, dok je Pfizer odustao od preuzimanja Allergana. Oba sporazuma propala su zbog prigovora regulatornih vlasti.

“Uistinu me brine posustajanje aktivnosti spajanja i akvizicija; to sugerira da su tržišni sudionici manje optimistični u pogledu budućnosti i nisu spremni trošiti novac, niti su za razmjenu dionica”, kazao je Michael Yoshikami, izvršni direktor u tvrtki Destination Wealth Management koja upravlja s 1,5 milijarde dolara imovine.

Drugi zabrinjavajući faktor je taj da je u 2016. vrijednost sporazuma oštro porasla posmatrana kao udio u globalnom bruto domaćem proizvodu (BDP), i to na 6,2 odsto, nakon što se više godina kretala blizu ili ispod četiri posto. U 2007. godini, u vrijeme kada su te aktivnosti bile na vrhuncu, odgovarajući je udio dosegnuo 7,2 odsto.

Ukupna vrijednost sporazuma o udruživanju i akvizicija na globalnom nivou lani je dosegnula rekordnih 4.530 milijardi dolara, no broj sporazuma, njih gotovo 45.200 bio je slabiji od rekordnih gotovo 46.700 iz 2007. godine. Neke su kompanije požurile sa zaključenjem sporazuma u 2015. godini pred očekivani rast kamatnih stopa u SAD-u i strožu regulativu. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!