Capital.ba

Oštar pad indeksa svjetskih berzi u prošloj sedmici

31.01.2010. / 12:27

NJUJORK, Budžetski deficiti u nekoliko članica evrozone, zaoštravanje monetarne politike u Kini i nesigurnost zbog bankarske reforme u SAD-u izazvali su prošle sedmice oštar pad cijena akcija na svjetskim berzama, pa je na Wall Streetu u januaru zabilježen najveći mjesečni pad indeksa od februra prošle godine.
I pored vrlo dobrih kvartalnih poslovnih rezultata većine kompanija i solidnim makroekonomskim podacima u SAD-u, na najvećoj svjetskoj berzi cijene su akcije prošle sedmice pale jer ulagače ne oprezu drži neizvjesnost u vezi prijedloga američke vlade o ograničavanju veličine banaka i njihovog trgovanja vrijednosnim papirima. Ulagači su suzdržani i zbog novih naznaka zaoštravanja monetarno-kreditne politike u Kini kako bi se zauzdao presnažan rast treće po veličini svjetske ekonomije, što bi moglo potaknuti rast inflacije.

Na tržište loše utiče i rast  deficita u Grčkoj, Portugalu i Španiji, premda je Grčka poručila da će ispuniti sve svoje finansijske obveze, dok je iz Evropske Unije opovrgnuta mogućnost pomoći toj članici evrozone. “Tržište je pod pritiskom strahovanja od neispunjavanja dužničkih obveza pojedinih evropskih zemalja, pa kad se tome pridoda zaoštravanje monetarne politike u Kini i neizvjesnost u vezi reforme bankarskog sistema u SAD-u, jasno je zašto se ulagači povlače s tržišta”, kaže Robert Francello, direktor u kompaniji Apex Capital.

Zbog toga ulagače nije ohrabrio ni podatak da je američki bruto domaći proizvod u četvrtom kvartalu prošle godine porastao 5,7 odsto, znatno više od očekivanih 4,5 odsto.
“Gledajući samo površinu, izvještaj djeluje sjajno, ali kada pogledate detaljnije, vidite da pokazatelji nisu baš tako dobri. Skok BDP-a posljedica je punjenja ispražnjenih zaliha i pitanje je jesu li visoke stope rasta privrede održive”, kaže Alan Gayle, strateg u kompaniji RidgeWorth Investments.

Analitičari upozoravaju i na to da u januaru nije bilo takvog priljeva svježeg kapitala na tržište, kao što je to uobičajeno početkom godine. “Bez svježe infuzije novca, portfelj menadžerima preostalo je samo da pokupe zaradu od lanjskog snažnog rasta cijena akcija. Zbog ovog vala loših vijesti i nesigurnosti, mnogi profesionalni investitori procjenjuju da je trenutno prodaja najbolja odluka. Jednostavno, tržište je u procesu podešavanja, pa očekujem daljnje slabljenje cijena”, kaže Gayle.
Zbog svega toga, na Wall Streetu su cijene akcija pale u sedam od posljednjih 10 trgovinskih dana. Time su izbrisani svi dobici od početka mjeseca, pa je u cijelom januaru Dow Jones indeks izgubio 3,5 odsto, dok je S&P 500 pao 3,7, a Nasdaq indeks 5,4 odsto. To je najveći mjesečni pad tih indeksa od februara prošle godine, što zabrinjava mnoge učesnike na tržištu koji vjeruju da kretanje cijena akcija u januaru pokazuje kakva će biti cijela godina, a to potvrđuje i statistika.

Prema Stock Trader's Almanacu, od 1950. godine to se pokazalo u više od 90 odsto slučajeva. Januarske brojke mogu i prevariti. U januaru prošle godine Dow Jones indeks strmoglavio se 11,4 odsto, što je bio njegov najveći januarski pad u istoriji. Ipak, u cijeloj prošloj godini taj je indeks ojačao 18,8 odsto.

Na Wall Streetu je prošle sedmice Dow Jones indeks oslabio 1,1 odsto, na 10.067 bodova, dok je S&P 500 pao 1,7 odsto, na 1.073 boda. Nasdaq indeks potonuo je 2,6 odsto, na 2.147 bodova. I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice oštro pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 2,1 odsto, na 5.188 bodova. Frankfurtski DAX indeks oslabio je 1,5 odsto, na 5.608 bodova, dok je pariški CAC pao 2,1 odsto, na 3.739 bodova. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!