Capital.ba

Oporavak privrede nacionalni prioritet Srbije

07.09.2012. / 8:30

BEOGRAD, Oporavak privrede predstavlja nacionalni prioritet jer se ekonomija Srbije nalazi u izrazito teškoj situaciji, ocjenjeno je na prvoj sjednici Nacionalnog savjeta za privredni oporavak kojom je predsjedavao premijer Srbije Ivica Dačić.

Hitne mjere koja je Vlada Srbije pripremila kako bi rasteretila privredu i smanjila javnu potrošnju predstavljaju prvi korak u izgradnji temelja za konsolidaciju srpske privrede, navodi se u saopštenju vladine Kancelarije za saradnju sa medijima.

Na sjednicim, koja je održana sinoć, je dogovoreno da Nacionalni savjet za privredni oporavak sačini analizu stanja u privredi, kratkoročni antikrizni program, kao i plan za ozdravljenje ekonomije.

Pored članova Savjeta, sjednici je prisustvovala i guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.

Premijer Srbije je ranije najavio za sljedeću sedmicu rebalans budžeta i prijedloge pratećih zakona usmjerene na smanjenje troškova i istakao da će efekat mjere koje će Vlada Srbije predložiti biti oko milijardu evra uštede.

“Država predlaže rebalans budžeta u ponedjeljak, do kraja sljedeće sedmice prijedloge pratećih zakona koji će ići ka smanjenju troškova i ka štednji kada je riječ o državi”, rekao je premijer Dačić gostujući na RTS.

Dačić, koji je predsjedavao prvom sjednicom Nacionalnog savjeta za privredni oporavak, najavio i različite zakonske inicijative, kao što su subveniconisani krediti za privredu koji će dovesti do povećanja stope razvoja, istakavši da će efekat mjere koje će Vlada Srbije predložiti biti oko milijardu evra uštede.

On je poručio da se mora razmišljati i o kratkoročnim i dugoročnim mjerama i doći do konsolidacije javnih finansija, upozorivši da je budžetski deficit mnogo veći nego što je najavljivano početkom godine.

Kako je dodao, deficit je sedam odsto, a predviđeno je da bude 4,5 odsto, dok će se javni dug do kraja godine, ako se nastavi ovim tempom, približti 60 odsto.

“Moramo da izbjegenemo blokadu budžeta, odnosno da obezbijedimo sredstva za plate i penzije, za normalno funkcionisanje države, kao i za finansiranje dugova, kako ne bi upali u dužničku krizu”, istakao je Dačić.

Upitan zbog čega predstavnici malih i srednjih preduzeća ne učestvuju u radu Savjeta, on je kazao da su oni za državu Srbiju važni kao i predstavnici krupnog kapitala, ali da je trebalo odabrati uži krug ljudi, inače bi to bio sastav od nekoliko stotina ljudi.

Dačić je naglasio da Savjet mora biti operativno tijelo, koje će pomoći da se uspostavi društveni dogovor oko toga kako dalje.

Kada je riječ o kursu evra, on je naveo da je nastojenje da se stabilizije.
“Svi segmenti treba da dijele sudbinu naroda – i privreda i državna i monetarna vlast i donose mjere koje će omogućiti da postoje stabilni uslovi privređivanje. To znači da se izbjegne situacija kakva je sada – da imamo skoro najniže plate u regionu, da imamo nestabilan kurs i da nema dovoljno subvencija za razvoj privrede”, rekao je predsjednik Vlade Srbije.

Vlada Srbije obrazovala je 2. septembra Nacionalni savjet za privredni oporavak, koji će analizirati stanje u privredi Srbije i pripremiti prijedlog mjera za privredni oporavak zemlje i podsticanje privrednog razvoja.

Savjet ima tri potpredsednika i 21 člana među kojima su istaknuti privrednici, bankari i ekonomisti. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!