Capital.ba

Oko 30 000 radnika traži povećanje najniže plate

28.11.2009. / 16:15

ljubljana2LJUBLJANA, Oko 30 000 radnika, penzionera i studenata iz cijele Slovenije protestovalo je u centru Ljubljane zahtjevajući da se najniža plata poveća na 600 evra i da se povuku sporni prijedlozi o povećanju starosne granice za odlazak u penziju.

        Radnički sindikati, koji su organizatori protesta, traže da se najniža plata poveća za 31 odsto, odnosno na 600 evra i ukidanje vladinog prijedloga o povećanju starosne granice od 65 godina za odlazak u penziju.

        U Sloveniji sada muškarci mogu da se penzionišu sa 58, a žene kada napune 56 godina.

        Davorka Pregl, predstavnik sindikata radnika javnog sektora, rekla je okupljenima da se neće odustati od zahtjeva da se poveća najniža plata uprkos prijetnji otkazima.

        “Zahtjevamo da vlada ukine svoje planove reforme penzionog sistema”, rekla je ona okupljenim građanima koji su uzvicima odobravanja dočekali njene riječi, noseći crvene zastave i transparente na kojima je pisalo “Za veće plate” i “Za socijalnu Sloveniju”.

        Slovenija je prije recesije bila najnaprednija bivša komunistička zemlja, koja je ušla u EU i prihvatila evro, ali je teško pogođena ekonomskom krizom zbog velike zavisnosti od izvoza što je dovelo do radničkih nemira.

        “Učestvujem na protestu jer naše plate mnogu jedva da pokriju osnovne potrebe, dok su plate menadžera previsoke. Protivim se pomjeranju starosne granice za penzionisanje i mislim da su penzije premale”, rekla je 33-godišnja Jasmina Ružnik, činovnik.

        Penzioner Ivana Pisp rekla je Rojtersu da ona zbog svoje skromne penzije jedva sastavlja kraj sa krajem i da je nakon što je uveden evro sve postalo skuplje u Sloveniji, dok su penzije ostale manje više iste.

        Slovenački premijer Borut Pahor izjavio je ove sedmice da bi povećanje najniže plate ugrozilo slovenačku konkurentnost što bi dovelo do otpuštanja i da se starosna granica penzionisanja morala pomjeriti radi održivosti penzionog sistema.

        “Ukoliko su troškovi rada previsoki poslodavci će morati da otpuštaju ljude ili da proizvodnju prebace negdje drugo. Mi smo spremni napregovore”, rekao je Pahor.

        Komora trgovine i industrije saopštila je da bi povećanje najnižih plata u skladu sa zahtjevima sindikata ugrozilo oko 74 000 radnih mjesta u državi od dva miliona stanovnika.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!