Capital.ba

Odmrznuti prelazni trgovinski sporazum sa EU

16.11.2009. / 19:03

tadic i merkelBERLIN,  Predsjednik Srbije  Boris Tadić i njemački kancelar Angela Merkel saglasili su se danas u Berlinu da je Srbija ispunila uslove za odmrzavanje prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, što je prvi korak ka zvaničnom podnošenju kandidature za članstvo u Uniju.

        “Njemačka smatra da je Srbija ispunila uslove za stupanje na snagu prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU”, izjavila je Merkelova na zajedničkoj konferenciji za štampu sa Tadićem, te najavila da će Njemačka “voditi razgovore sa evropskim partnerima koji misle da se još nisu stekli uslovi za odmrzavanje prelaznog sporazuma i koji za sada ne žele da podrže njegovo stupanje na snagu”.

        Ona je ocijenila da bi Srbija zahtjev za kandidaturu za članstvo u EU trebalo da podnese tek po stupanju na snagu tog sporazuma, dok je srpski predsjednik Boris Tadić istakao da Srbija podnošenjem kandidature za članstvo u EU želi da otkloni svaku dilemu o strateškom pravcu i da bude jasno da nema alternative procesu evropskih integracija.

        “Naši evropski prijatelji sugerišu nam, a među njima je i Nemačka, da se ide korak po korak. Upravo u tom smislu treba nam podrška evropskih partnera da što pre dođe do odmrzavanja prelaznog sporazuma”, rekao je Tadić.

        On je istakao da Srbija čini sve da se saradnja sa Hagom nastavi i da hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića bude okončano i izrazio očekivanje da će, poslije sljedećeg izvještaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, biti moguće i odmrzavanje tog sporazuma i podnošenje kandidature ove godine.

        Predsjednik Srbije naveo je da je Kosovo i Metohija jedina tačka, gdje između Beograda i Berlina postoje razlike u mišljenjima, budući da Srbija, kako je istakao, “ne priznaje, niti će priznati Kosovo”.

        “Srbija pitanje vlastitog integriteta brani diplomatskim i pravnim argumentima i verujemo da ćemo posle odluke Međunarodnog suda pravde biti u novim okolnostima koje omogućavaju da se nastavi politički dijalog i pregovarački proces kako bi se postiglo političko i održivo rešenje, ne samo kada su u pitanju Srbi i Albanci, nego čitav prostor jugoistočne Evrope koji mora biti u celini integrisan u EU”, rekao je Tadić.

        On je sa Merkelovom razgovarao i o BiH, pa je istakao da Srbija podržava puni integritet BiH i ostaje privržena pregovaračkom procesu i da kao članica UN i garant Dejtonskog sporazuma brani inegritet svake, a posebno susjednih država.

        Srpski predsjednik pojasnio je da Srbija želi demokratski dogovor tri naroda u BiH, jer je to i osnov Dejtonskog ugovora.

        Njemački kancelar Angela Merkel izrazila je poštovanje za politiku koju predsjednik Srbije vodi na unutrašnjem i spoljašnjem planu i srpskom narodu izrazila saučešće povodom smrti patrijarha Pavla.

        Tadić, koji boravi u jednodnevnoj poseti Berlinu, sastao se ranije danas i sa novim njemačkim ministrom inostranih poslova Gvidom Vesterveleom, sa kojim je, između ostalog, razgovarao o unapređenju ukupnih bilateralnih odnosa, podršci Nemačke Srbiji na putu ka EU, kao i situacija u regionu.

        Predsjednik Srbije u Berlinu razgovaraće sa ministrom privrede Rajnerom Briderleom, kao i sa nekim od najznačajnijih njemačkih biznismena, a prisustvovaće, u Ministarstvu privrede Njemačke, potpisivanju Memoranduma o razumijevanju Elektroprivrede Srbije i njemačke elektroenergetske kompanije RWE.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!