Capital.ba

Odbor za poljoprivredu Srbije o problemima u malinarstvu

21.06.2013. / 19:38

malineBEOGRAD, Skupštinski Odbor za poljoprivredu održaće 25. juna sjednicu na kojoj će biti razmatrani i problemi u otkupu maline, a prisustvovaće joj i resorni ministar Goran Knežević, najavio je predsjednik tog odbora Aleksandar Senić.

Senić je danas u Domu Narodne skupštine Srbije primio predstavnike udruženja malinara Mačvanskog, Zlatiborskog, Moravičkog i Pčinjskog okruga, na njihovu inicijativu.

Sastanak je organizovan s ciljem da proizvođači malinara upoznaju predsjednika Odbora sa brojnim problemima sa kojima se suočavaju.

Senić je obavijestio predstavnike malinara da je dobro upoznat sa njihovim problemima, ukazavši da Odbor ima i kontrolnu funkciju, tako da će o tim problemima upoznati nadležno ministarstvo i druge državne organe u čijoj je nadležnosti kontrola sadnog materijala, privredno poslovanje vlasnika hladnjača i kontrola primjene poreskih propisa.

Predsjednik Odbora za poljoprivredu je najavio da će prilikom razmatranja rebalansa budžeta i drugih propisa iz ove oblasti predlagati drugačiji način podsticaja voćarske proizvodnje, a naročito će se zalagati da država pod hitno za narednu godinu aktivira skladišne kapacitete i otkupljuje određenu količinu maline po garantovanim cijenama, čime će da utiče na stabilnost otkupne cijene i odnos vlasnika hladnjača.

Takođe, predložiće donošenje zakona o protivgradnoj zaštiti i posebno se založiti da malina dobije status strateškog proizvoda srpske poljoprivrede, da se zabrani nekontrolisani uvoz sadnica, kao i reeksport.

Iznoseći podatak da Savez malinara ima 7.000 članova i da se od proizvodnje malina izdržava 300.000 građana Srbije, predstavnici malinara ukazali su na potrebu da to voće bude proglašeno za strateški proizvod.

Takođe, država treba da pokaže veće interesovanje kroz učešće državnih organa u rješavanju problema na koje godinama proizvođači malina ukazuju, dodali su oni.

Ukazali su i na problem sa uvozom sadnog materijala, na neodrživost otkupne cijene malina koju su odredili vlasnici hladnjača, probleme s porezom na dodatu vrijednost i prikazivanjem PDV preko lica koja nisu proizvođači, kako bi nakupci zadržali dio sredstava.

Predložili su da državni organi preduzmu odgovarajuće mjere za kontrolu rada vlasnika hladnjača, da dio subvencija bude isplaćivan institutima koji bi bili zaduženi za proizvodnju sertifikovanih sadnica, koje bi se distribuirale preko malinarskih udruženja, kao i da se osnuje razvojna banka, koja bi, umjesto komercijalnih banaka, davala povoljnije kredite za razvoj malinarstva.

Predstavnici malinara su ocijenili da bi Srbija, usvajanjem njihovih predloga, mogla da obezbijedi podizanje proizvodnje maline na 200.000 tona, čime bi se doprinijelo oživljavanju i razvoju sela i obezbeđivanju pristojnog života velikom broju proizvođača malina.

Član Odbora, Nenad Kitanović koji je odgajivač višnje, ukazao je da su problemi proizvođača malina i višanja približno isti.

Njegov prijedlog je da se država uključi u posredovanje između proizvođača i vlasnika hladnjača kako bi se zaključili međusobni ugovori za otkup maline na tri do pet godina, čime bi se obezbijedila odgovarajuća cijena, a daljem kupcu omogućila sigurna isporuka, navedeno je u saopštenju Narodne skupštine. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!