Capital.ba

Od izbjeglica nema koristi

16.10.2015. / 17:55

nezaposlenostBERLIN, U Njemačku stižu loše obrazovane izbjeglice koje nisu rješenje za veliku nestašicu stručne radne snage – ocjenjuje ugledni ekonomista Hans-Verner Sin.

On upozorava da su stvari izmakle kontroli, jer njemačka ekonomija ima demografski problem.

Od 2030.godine broj penzionera biće veći za sedam miliona, a, istovremeno, nedostajaće 8,4 miliona radnika.

Očekivanje da će izbjeglice riješiti taj problem – potpuno je pogrešna procjena, smatra Sin.

Većina izbjeglica je u idealnoj starosnoj dobi – između 20 i 30 godina, ali njihovo obrazovanje je problematično.

Iz Afganistana, Iraka i Sirije uglavnom dolaze loše kvalifikovani doseljenici, koje će biti teško integrisati na tržištu rada.

Studija Instituta za tržište i istraživanje rada /IAB/ pokazuje da 22 odsto izbjeglica koje dolaze iz ratnih područja nema nikakvu školu.

S njima se ne može ništa započeti bez obrazovanja. To je radna snaga koja je slabo kvalifikovana i zato ide u najniži segment tržišta rada u kojem se dobijaju minimalne nadnice.

Osim toga, kako navodi Sin, 15 odsto sirijskih i čak 68 odsto afganistanskih migranata su – nepismeni.

On smatra da zakonska minimalna nadnica koči integraciju upravo tih slabo kvalifikovanih doseljenika i zato traži njeno ukidanje.

Sin vidi dva moguća rješenja: ukidanje minimalne nadnice ili smanjivanje naknade za nezaposlene, uz istovremeno državno subvencioniranje zapošljavanja izbjeglica.

Stav automobilskog koncerna “Daimler” da doseljavanje može da podstakne novo njemačko ekonomsko čudo, Sin komentirše tako što navodi da ta kompanija “treba radnike na pokretnoj traci, a socijalne troškove prepušta društvu”.

Računa se da u prvoj godini nakon dolaska u NJemačku samo osam odsto izbjeglica nalazi posao, a nakon pet godina zaposleno ih je oko 50 odsto – navodi Dojče vele.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!