Očekuju se vrlo dobri prinosi šećerne repe

Objavljeno: Jul 31. 2010. 08:45

NOVI SAD, Šećerna repa dobro napreduje i ukoliko do kraja vegetacije budu povoljni vremenski uslovi, a ratari primjene odgovarajuću agrotehniku, možemo da očekujemo za naše prilike visok prosječni prinos od oko 50 tona po hektaru, izjavio je Tanjugu upravnik Odjeljenja za šećernu repu pri Institutu za ratarstvo i povrtarstvo Milorad Rajić.
U Srbiji je ove godine, kao i prethodne, tom industrijskom kulturom zasejano oko 65.000 hektara oranica, tako da će očekivani ukupni rod, veći od 3,2 miliona tona, omogućiti proizvodnju dovoljnih količina šećera za domaće potrebe, ali i za ispunjenje izvozne kvote u Evropsku uniju od 180.000 tona, rekao je Rajić.
Napominjući da je, zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama i primjeni agrotehničkih mjera, od sredine ovog mjeseca već formirana znatna količina korjena, on je precizirao da će intenzivni rast podzemnih djelova biljke trajati do sredine avgusta, a potom sljedi faza “nalivanja šećera”.
“U ovo vrijeme je najvažnije da se njive očiste od korova, pa i mehaničkim putem ako je neophodno, kako bi biljke zdravih listova dočekale fazu sinteze šećera”, naglasio je Rajić.
Očekuje se da će ove jeseni “slatki korjen” biti prerađen u sedam šećerana, od kojih su četiri u vlasništvu kompanije “Sunoko”, dvije pripadaju grčkim, a jedna italijanskim proizvođačima šećera. Tanjug

Objavljeno u kategoriji PRIVREDA
Nema komentara za “Očekuju se vrlo dobri prinosi šećerne repe”   |  Ostavite komentar

Ostavite komentar

Email (obavezno)
cptc Molimo prepišite kod sa slike (VELIKA slova obavezna)
Pravila komentarisanja
Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje, ali sve u granicma pristojnosti, svi bezobrazni i uvredljivi komentari se brišu.
Molim da ne dodajete svoje web stranice u sam komentar. Koristite svoje lično ime ili inicijale kako bismo vas bolje upoznali. Vaš prvi komentar biće ručno odobren kako bi spriječili spam, a nakon toga slobodno možete učestvovati. Hvala vam na komentarisanju!