Capital.ba

Obveznice izmiruju porez

29.06.2009. / 8:15

obveyniceBANJALUKA, Od sredine maja do danas promet obveznicama Republike Srpske emitovanim po osnovu duga za ratnu štetu iznosi oko milion maraka, što ih čini jednim od najtrgovanijim hartijama od vrijednosti na Banjalučkoj berzi.
Prema riječima pomoćnika direktora Banjalučke berze, Darka Lakića, evidentno je da su investititori pozitivno ocijenili izmjene i dopune Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga Republike Srpske, koji je stupio na snagu prošlog mjeseca, što za rezultat ima povećanje cijene i prometa ovih obveznica.
– Obveznice su postale značajan tržišni materijal i sve više investitora se odlučuje da investira u njih. Dugoročno posmatrano, biće i sve više fizičkih lica koja će slijediti taj primjer, jer ne postoji rizik kao kada se investira u akcije – kaže Lakić.
Naime, od 16. januara do 13. maja bilo je privremeno zaustavljeno trgovanje obveznicama RS emitovanim po osnovu duga za ratnu štetu prema dobavljačima te opštim obvezama, jer je Ustavni sud RS utvrdio da određene odredbe Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga RS nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske.
Nakon što je Narodna skupština RS u aprilu usvojila Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga Republike Srpske, a koji je stupio na snagu 13. maja, stekli su se uslovi za nastavak trgovanja navedenim obveznicama.
U Ministarstvu finansija RS kažu da je izmjenama i dopunama Zakona predviđeno da se obveznicama emitovanim u smislu ovog zakona mogu izmiriti dospjele obaveze za poreze nastale do 31. decembra 2007. godine, čija je naplata u nadležnosti RS.
– Pravo da se obveznicama mogu zamijeniti dospjele poreske obaveze proširuje se s prvobitnog roka, 30. juna 2006. godine, na 31. decembra 2007, čime su date mogućnosti izmirenja većeg obima navedenih poreskih obaveza. Pored inicijalnih vlasnika, koji su svoj porez mogli da zamijene svojim obveznicama, sada je omogućeno da vlasnici, ali i kupci obveznica, mogu da kompenzuju dospjele poreske obaveze obveznicama po osnovu unutrašnjeg duga. Navedena zakonaska odredba odnosi se na obveznice izdate po osnovu opštih obaveza, ali i po osnovu ratne štete, što do sada nije bio slučaj – pojasnio je sekretar resornog ministarstva, Slavoljub Stojanović.
Prema njegovim riječima, cilj ovakvog zakonskog rješenja bila je pretpostavka da će se povećati tražnja za obveznicama, jer bi za kupovinu istih bili zainteresovani svi oni koji imaju reprogramirane poreske obaveze, iz razloga što kupci mogu po nominalnoj vrijednosti izmiriti porez, a obveznice kupuju uz određeni diskont. To za posljedicu ima i povećanje tržišne cijene pomenutih obveznica. Na taj način, svi povjerioci kojima su emitovane obveznice mogli bi imati koristi od jednokratne prodaje, jer bi ih uz veću tržišnu cijenu prodavali prije roka dospijeća i time bi izmirenje prema njima bilo efektivnije – rekao je Stojanović.
Najtrgovanije obveznice stare devizne štednje
Obveznice Republike Srpske emitovane po osnovu duga za staru deviznu štednju, s kojima nije bilo prekida trgovine, od samog uvrštavanja na Banjalučku berzu u martu 2008. godine jedne su od najtrgovanijih hartija od vrijednosti. S njima se u prošloj godini trgovalo u vrijednosti od 7,2 miliona maraka i pored akcija Telekoma Srpske i Zepter fonda, bile su najtrgovanije hartije od vrijednosti u 2008. godini. I u prvih pet mjeseci ove godine, obveznice stare devizne štednje ostvarile su promet u iznosu od 2,2 miliona maraka i te obveznice su među najtrgovanijim hartijama od vrijednosti na Banjalučkoj berzi, rekao je Darko Lakić.Fokus

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!