Capital.ba

Obuke za menadžere izvoza u Srbiji

04.12.2015. / 6:10

menadzerBEOGRAD, Prvim polaznicima obuke za menadžere izvoza u Privrednoj komori Srbije uručeni su međunarodno priznati sertifikati, poslije obuke identične onoj u Njemačkoj.

“Ovo je prvi korak, a sada krećemo da radimo ovakve obuke menadžera u cijeloj Srbiji da bi mogli da radimo u saradnji sa regionalnim privrednim komorama i jačamo srpsku privredu”, rekao je predsjednik PKS Marko Čadež, koji je sa direktorom Delegacije njemačke privrede u Srbiji Martinom Knapom uručio sertifikate.

Čadež je tom prilikom rekao da je važno što je osmišljen zajednički projekat obuke za menadžere, ističući da nema rasta privrede, bez rasta izvoza.

On je naglasio da je PKS većinu svojih aktivnosti usmjerila ka podršci izvozu, a sve u cilju da privreda napreduje.

Istraživanja koja su obavljena početkom godine pokazala su da 50 odsto kompanija koje izvoze, na stranom tržištu se zadrže oko godinu dana, maksimalno dvije godine.

“Potrebno je da podignemo kapacitete kod kompanija da uspješnije izvoze i da budu konkurentnije i nastupaju na stranim tržištima”, kazao je Čadež.

Direktor Delegacije njemačke privrede u Srbiji Martin Knapp ukazao je na značaj izvoza za nacionalnu ekonomiju i zahvalio svima koji su dali doprinos programu Otvorenog regionalnog fonda koji je finansirao početak programa, kao i partnerima u PKS.

“Nadam se da je ovo samo početak i da ćemo imati nove mogućnosti da se uručuju ovakve diplome i u regionionalnim privrednim komorama širom Srbije”, poručio je on.

Menadžerima izvoza koji su dobili sertifikate obratio se i projektni menadžer Otvorenog regionalnog fonda za promociju spoljne trgovine u Jugoistočnoj Evropi GIZ-a Jasmin Valjevac koji je istakao da ta organizacija podržava projekte regionalne saradnje koji imaju za cilj jačanje konkurentnosti i povećanje izvoza kompanija.

“To znači da da mi podržavamo projekte regionalne saradnje koji sarađuju sa poslovnim udruženjima koja žele sa svojim članovima da izađu na strano tržiste i pomognu povećanje izvoza”, rekao je Valjevac.

On je dodao da je u posljednjih osam godina fond podržao više od 20 projekata regionalne saradnje. “Ono što možemo zaključiti je da se regionalna saradnja zaista isplati”, rekao je Valjevac.

Menadžeri koji su prošli obuku, a među kojima su predstavnici preduzeća Geneza Kanjiža, Termoprodukta, Galenika fitofarmacija, Delta motors, Afrodit mode collection i drugih, istakli su da je obuka za njih bila veoma važna i da im je najznačajnije to što su osim teorijskog dijela imali i praktičan dio koji im je omogućio da “primjene alate” na konkretnim zadacima.

Obuku menadžera za izvoz, radi jačanja konkurentnosti i izvozne sposobnosti kompanija organizovale su Privredna komora Srbije i Delegacija njemacke privrede u Srbiji (AHK).

Obuku je uspješno položilo 14 predstavnika privrednih društava, uz stručnu pomoć predavaca, eksperata u oblasti spoljne trgovine, sertifikovanih od Delegacije njemacke privrede u Srbiji.

Obuka je dio projekta Otvorenog regionalnog fonda (ORF) Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), koji finansira njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!