Capital.ba

Obrazovna politika neusaglašena sa tržištem rada

27.06.2016. / 13:20

SARAJEVO, Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović rekao je danas da obrazovanje u BiH treba usaglasiti sa potrebama tržišta rada.radnici

Uoči ministarskog sastanka Platforme zapadnog Balkana za obrazovanje i obuku, koja se održava u Sarajevu, Osmanović je rekao novinarima da BiH ima upisnu politiku prema kojoj veliki broj kadrova završava fakultete koji nisu potrebni na tržištu rada.

“U BiH mora doći do usaglašene obrazovne politike da visokoobrazovne institucije budu usmjerene u pravcu profilisanja kadrova koji su potrebni tržištu rada. Neophodna je veća povezanost agencija za zapošljavanje i vosokoobrazovnih institucija kako bi se išlo u tom pravcu”, rekao je Osmanović.

On je naveo da će na ministarskom sastanku biti razmijenjena iskustva zemalja zapadnog Balkana o tom pitanju.

Ministar obrazovanja Crne Gore Predrag Bošković smatra da bez regionalne saradnje bilo koja država bivše Jugoslavije teško može napraviti bilo kakve iskorake, posebno kada je u pitanju visoko obrazovanje.

“Ovi sastanci su nam potrebni da uvedemo više reda kada je u pitanju visoko obrazovanje i da visokoobrazovne ustanove koje zaista zaslužuju svojim kvalitetom dobiju prioritet, a da onima koji kroz taj posao vide isključivo mogućnost neke brze zarade, to onemogućimo”, rekao je Bošković.

Ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Srđan Verbić smatra da, osim uobičajenih tema kojima se bave ovakvi sastanci, ovoga puta mora da se razgovara i o obrazovanju migranata.

“Desetine hiljada ljudi se kraće ili duže zadržavaju na našem prostoru i njihovo je pravo da dobiju obrazovanje. Mi moramo nešto da uradimo na koordinaciji aktivnosti da bi to obrazovanje dobilo puni smisao i da se ne razlikuje previše od zemlje do zemlje”, rekao je Verbić.

On kaže da će delegacija Srbije na ovom sastanku apostrofirati i obrazovanje na jezicima manjina,istučući da je Srbija u tome napravila kvalitativne pomake.

Šef Delegacije EU u BiH Lars Gunar Vigemark poručio je nadležnima u BiH da moraju što više da ulažu u obrazovanje mladih jer su oni budućnost zemlje, naglasivši da mladi u BiH, zaposleni ili ne, žele kvalitetno obrazovanje što bi trebalo da im omogući pristojna radna mjesta.

Vigemark je rekao da je, osim toga potrebna i takva privreda koja će mladima omogućiti zapošljavanje nakon obrazovanja.

“U BiH se mnogo govori o problemima kao što su dvije škole pod jednim krovom ili jezik na kojem učenici uče. Ta pitanja su važna i ona spadaju u osnovna ljudska prava. Ipak, važnije od toga je kvalitetno obrazovanje podjednako dostupno za sve, bez obzira na nacionalnost ili odakle dolaze”, istakao je Vigemark.

Dvodnevni ministarski sastanak Platforme zapadnog Balkana za obrazovanje i obuku, koji se održava u Sarajevu, organizovali su Generalna direkcija Evropske komisije za obrazovanje i kulturu i Generalna direkcija za susjedstvo i pregovore o proširenju. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!