Capital.ba

Obaveze prerađivačke industrije RS 4,9 milijardi KM, gubitak 326 miliona!

12.04.2016. / 14:02

– Firme skoro 70 odsto imovine nabavile zaduživanjem
– Oko četiri odsto firmi nije iskazalo poslovni rezultat

BANJALUKA, Gubitak preduzeća iz oblasti prerađivačke industrije Republike Srpske u 2014. godini iznosio je 325,8 miliona maraka, dok su ukupne obaveze ovih firmi premašile 4,9 milijardi maraka.

Analiza, koja je rađena na osnovu uzorka od 1.827  preduzeća koji su APIF-u dostavili završne račune za 2014. godinu, pokazuje da su ukupni prihodi firmi iz prerađivačke industrije iznosili 4,47 milijardi maraka, dok su rashodi bili 4,8 milijardi KM.

U Nacrtu strategije i politike razvoja industrije RS od 2016. do 2020. godine, koji se nalazi na dnevnom redu Narodne skupštine RS, navedeno je da je oko dvije trećine firmi iz prerađivačke industrije pozitivno poslovalo.

No, ta dobit dvije trećine firmi očigledno je bila mala, odnosno nije bila ni blizu dovoljna da prerađivački sektor Srpske izađe iz minusa, jer je gubitak samo jedne trećine firmi bio veći za više od 325 miliona KM.strategija

„Iskazani zbirni finansijski rezultat ne odražavaju u potpunosti sliku realnog stanja poslovanja privrednih subjekata iz oblasti prerađivačke industrije. Oko dvije trećine privrednih subjekata iz oblasti prerađivačke industrije odnosno 1.155 ili 63 odsto je poslovalo sa pozitivnim finansijskim rezultatom. Sa negativnim finansijskim rezultatom poslovalo je 608 firmi ili 33 odsto, dok 64 firme ili njih četiri odsto nije iskazao rezultat“, navodi se u ovom dokumentu.

Problem velike kratkoročne obaveze

Od ukupnih obaveza prerađivačke industrije, na kratkoročne se odnosi 2,74 milijardi KM ili 55,69 odsto, a na dugoročne 2,18 milijardi ili 44,31 odsto.

Kratkoročna potraživanja, plasmani i gotovina prerađivačke industrije u 2014. godini iznosila su 1,46 milijardi KM.

„Koeficijent zaduženosti firmi iz prerađivačke industrije iznosio je 67 odsto, odnosno 67 odsto imovine sa kojom raspolažu je nabavljena zaduživanjem. Koeficijent tekuće likvidnosti bio je 0,86, što znači da preduzeća nemaju dovoljno gotovine, potraživanja i zaliha da pokriju kratkoročne obaveze koje im dolaze na naplatu“, ističe se u dokumentu.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS i vlasnik firme „Škrebić kompani“ Dragutin Škrebić kaže za CAPITAL da je stanje u prerađivačkoj industriji izuzetno teško, da je nelikvidnost ogromna i da ništa bolja situacija nije bila ni prošle godine.

„U prošloj godini smo plaćali solidarni doprinos zbog poplava, što je dodatno opteretilo privredu. Istina, Vlada je početkom 2015. godine počela donošenje nekih reformskih zakona, prije svega, u vezi sa smanjenjem oporezivanja rada, ali na tome je i stala. Od toga je Vlada ili odustala ili čeka usaglašavanje sa predstavnicima vlasti na nivou BiH, kako bi  smanjenje oporezivanje rada kompenzovali djelimičnim povećanjem PDV-a“, rekao je Škrebić.

Ćorić: Gubitnici kamen oko vrata

Direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS Pero Ćorić kaže da najveći problem u ovoj oblasti predstavljaju velike neprivatizovane firme koje slabo rade i gomilaju gubitak i obaveze.

„Naravno da su i neke druge firme upale u određene probleme, ali isto tako ima dosta firmi koje dobro rade. Firme koje loše rade na neki način maskiraju dobre primjere. To je još jedan dokaz da sa takvim firmama treba raščistiti, a podržati druga preduzeća koja zaista rade“, istakao je Ćorić.

U Nacrtu strategije je navedeno i da su ukupna sredstva sa kojima su firme raspolagale u 2014. iznosila 7,34 milijarde KM, pri čemu nešto više od polovine ukupnih sredstava čini stalna imovina u iznosu od 3,76 milijardi, dok tekuća imovina učestvuje sa 2,37 milijardi.

CAPITAL: M. Čigoja

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!