Capital.ba

Obama: SAD i Kina smanjuju carine na IT tehnologiju

11.11.2014. / 13:28

obamaPEKING, Američki predsjednik Barak Obama izjavio je danas na samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u Pekingu da su SAD i Kina postigli dogovor o smanjenju carina na uvoz informacione tehnologije.

Obama je dodao da će taj veliki napredak doprinijeti “skorom okončanju” ženevskih pregovora o prvom značajnijem smanjenju uvoznih carina u okviru Svjetske trgovinske organizacije (STO), saopštila je Bijela kuća, a prenijela agencija AFP.

Sporazum o informacionoj tehnologiji (ITA) je stupio na snagu 1997. godine, ali su pregovori o proširenju njegovog obima suspendovani od novembra 2013. zbog razlika u stavovima između Vašingtona i Pekinga, navela je Bijela kuća.

“Upravo je rad članica APEC-a rezultovao sklapanjem sporazuma ITA, o čijem proširenju sada pregovaramo. Zato je veoma prikladno što sada sa vama dijelim vijest da su SAD i Kina postigli dogovor, za koji se nadamo da će doprinijeti brzom zaključenju širih pregovora u Ženevi”, rekao je Obama u obraćanju drugim svjetskim liderima na samitu APEC u Pekingu.

Američki trgovinski predstavnik Majkl Froman je sinoć postignuti dogovor SAD i Kine opisao kao “značajan proboj”, navodeći da će se time smanjiti carine na uvoz visoko-tehnoloških proizvoda između 54 svjetske privrede.

“Da biste imali nekakvu predstavu o važnosti ovog dogovora, želim da vas podsjetim da su članice STO posljednji put dogovorile smanjenje carine na IT proizvode još 1996. godine, kad GPS tehnologija, kao i većina medicinske opreme, softvera i visoko-tehnoloških uređaja koje danas svakodnevno koristimo uopšte nije postojala”, istakao je Froman.

Članice STO među sobom određuju pravila trgovine u pokušaju da obezbijede fer odnose i uslove za trgovanje i da podstaknu ekonomski rast time što će otvoriti tržišta i ukloniti prepreke poput previsokih subvencija, poreza i suviše oštrih propisa.

Ta organizacija je tokom posljednjih godina, međutim, naišla na značajne prepreke usljed sporova članica po više pitanja, među kojima najveći problem predstavljaju poljoprivredne subvencije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!