Capital.ba

Novogodišnji poček i do 120 dana

14.12.2010. / 7:45

BEOGRAD, Kako bi izašli u susret potrošačima u vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika, većina prehrambenih trgovinskih kuća je produžila rok za otplatu računa do čak četiri mjeseca. Mnogi su snizili i limite računa, kojim se omogućava poček.
Odloženo plaćanje na rate odobravaju ne samo prodavci namještaja i tehničke robe, garderobe, obuće, već što je i najvažnije i – hrane. Zato trgovci sve više pomjeraju rokove za realizaciju čekova, a sa prosječnih 30 dana u supermarketima, doguralo se do četiri mjeseca.
Da nije kupovine na odloženo plaćanje, prosječno domaćinstvo u Srbiji teško bi moglo da sastavi kraj sa krajem.
Sve tanja primanja građana vratila su “poček” na velika vrata. I trgovci su jasni – prodaja bi bila desetkovana da nije počeka i praktično su prinuđeni da zapravo sami kreditiraju kupce.
– Kod nas je omogućeno odloženo plaćanje čekovima građana do 120 dana U “Tempu” za račune iznad 3.000 dinara – kaže Vesna Žabić, PR menadžer “Delta Maksija”. – U trgovinama “Maksi”, “Mini Maksi” i “Tempo ekspres” roba se plaća za četiri mjeseca za iznose veće od 1.000 dinara.
.
U trgovinama “Rode” i “Merkatora”, takođe omogućavaju poček od dva mjeseca za račune od 2.000 dinara, odnosno tri mjeseca, za one od 5.000 dinara.
U vrijeme predstojećih praznika i u “Idei” postoji mogućnost odloženog plaćanja do 120 dana, bez kamate za iznos preko 2.000 dinara u “Idea ekstra” i supermarketima, a za račun od 1.000 dinara u ostalim prodavnicama ovog trgovinskog lanca.
Slično je i kod drugih trgovaca, koji uslijed slabe kupovne moći odobravaju prodaju na odloženo od nekoliko mjeseci.
– U našim prodajnim objektima za račun do 5.000 dinara poček je mjesec dana, a iznad te sume je 60 i 90 dana – rekla je Milena Radulović, marketing menadžer SOS marketa.
U “Super Verovim” marketima, kupovinom preko hiljadu dinara, potrošači stiču mogućnost plaćanja čekovima građana bez kamate, i do 90 dana, kažu u toj trgovačkoj kući.

Struktura
Udio čekova u prometu trgovinskih kuća procjenjuje se između 15 i 20 odsto. Gotovo petina računa u Srbiji podmiri se “čekom na poček”. Ipak, i dalje u prometu dominira gotovina, gdje bezmalo dvije trećine čini keš, ili oko 65 odsto, dok ostalo čine platne kartice.

Promet
Promet u maloprodaji u oktobru je zabilježio rast na mjesečnom nivou 5,4 odsto, međugodišnjem 4,4 odsto, ali i dalje imamo “minus” od 1,8 odsto, ako se poredi prvih 10 mjeseci ove sa istim periodom prošle godine. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!