Capital.ba

Novi zakon ili izmjene

16.01.2009. / 16:39

BANJALUKA, Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (RS) Igor Radojičić rekao je da će morati biti donesene izmjene i dopune Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga ili potpuno novi zakon, nakon što je Ustavni sud RS donio odluku da je taj zakon neustavan.

Radojičić je rekao da je suština da će se opet morati naći balans javnog i privatnog interesa i da u protivnom to znači kolaps budžeta.

“Nije sporno da mora biti zaštićen i privatni interes, ali mora postojati balans privatnog i javnog interesa”, rekao je Radojičić novinarima i naglasio da balans znači da se pronađe adekvatan vremenski rok u kome će republika moći alimentirati te troškove, a da istovremeno ne bude ugrožen okvir budžeta i javne finansije.

On je istakao da će tek kada dobije cjelovitu odluku Ustavnog suda, sa obrazloženjem, o neustavnosti ovog zakona moći detaljnije obrazložiti da li je zakon ostao na snazi ili je suština zakona nestala.

Radojičić je rekao u Banjaluci nakon sjednice Kolegijuma Narodne skupštine RS da je, najvjerovatnije, kompletan zakon izgubio smisao nakon proglašenja nekoliko članova neustavnim i da bi se onda moralo ući u proceduru donošenja kompletnog novog zakona.

On je ocijenio kao neobičnu odluku Ustavnog suda da proglasi neustavnim Zakon o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga zato što je “narušavao osnovna ljudska prava i slobode građana prilikom sudskih procesa sa vlašću RS”.

Od donošenja Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga nekoliko puta je mijenjan rok i skraćivan sa inicijalnih 30 – 40 godina do 15 godina, rekao je Radojičić i istakao da je posljednja promjena, koja se odnosila na skraćenje od 15 godina, bila bazirana na javnim finansijama da one mogu da podnesu finansijsko opterećenje.

“Ako je to sad Ustavni sud RS stavio van snage, a još jednom moramo vidjeti koji su to sve članovi stavljeni van snage, onda moram postaviti pitanje Ustavnom sudu kako oni cijene gdje je taj balans i na osnovu čega Ustavni sud može reći da je to pet ili sedam godina, kada on nije taj koji se bavi ni budžetom niti javnim finansijama”, istakao je Radojičić.

Ako odmah, prema Radojičićevim riječima, treba naplatiti sve materijalne i nematerijalne troškove onda će Udruženje penzionera RS, koje je podnijelo tužbu Ustavnom sudu, ostati bez penzija, a oni koji su tražili nematerijalnu štetu sutra ostati bez invalidnina i ostalioh naknada, jer to budžet ne može da podnese.

On je rekao da je pred Sudom za ljudska prava u Strazburu u slučaju stare devizne štednje pronađena mjera i rečeno da mora postojati balans između javnog i privatnog interesa.

“Privatni interesi je da se presude, dugovanja po osnovu materijalne i nematerijalne štete – isplate, a javni interes je da ne bankrotiraju javne finansije zbog isplate tih dugovanja”, pojasnio je Radojičić i dodao da su ta dugovanja u tolikim iznosima da javne finansije ne mogu podnijeti da budu trenutno isplaćivana ili kontinuirano u kratkom roku.

Ustavni sud Republike Srpske (RS) proglasio je juče neustavnim Zakon o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga zato što je ”narušavao osnovna ljudska prava i slobode građana prilikom sudskih procesa sa vlašću RS”. Predsjednik Ustavnog suda Mirko Zovko rekao je novinarima da je ovaj zakon određenim članovima blokirao rad drugih sudova u RS i što u njima postoji nesrazmjeran odnos na relaciji javnih i privatnih interesa u RS.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!