Capital.ba

Nove tehnologije zatvaraju ciglane u BiH

26.05.2016. / 11:53

-U BiH ugašeno 25, a u Srbiji više od 80 ciglana

BIJELJINA, Zbog primjene novih građevinskih tehnologija u Bosni i Hercegovini su od 29 ciglana opstale samo četiri, a u Srbiji od 93 fabrike opekarskih proizovda danas radi samo njih desetak.

IMG_1080

Jedna od rijetkih ciglana u RS, Industrija opekarskih proizvoda “Drina” u Bijeljini, suočena je sa problemom velikih zaliha gotovih proizvoda koji su sve manje traženi na tržištu zbog promjena građevinskih tehnologija, rekao je za poslovni portal CAPITAL direktor Ciglane Duško Milanović.

“Investitori sve više koriste betonske konstrukcije i panele za izgradnju objekata, a značajno je smanjena i individualna stambena izgradnja”, istakao je Milanović.

“Drina”, koja od kraja 2013. godine posluje u sastavu Grupacije “Igmin MM” iz Modriče, ove godine planira proizvodnju 11 miliona opekarskih jedinica, a Milanović kaže da ciglare opterećuje i nekontrolisan uvoz opekarskih proizvoda, pogotovo iz Hrvatske.

On ističe da u bijeljinskoj ciglani još uvijek nije započeta svojevremeno najavljivana modernizacija postrojenja, jer nije vraćen kredit koji je ciglana uzela kod banke prije ulaska u Grupaciju “Igmin MM”.

“U narednoj godini ćemo otplatiti kredit, nakon čega će se razgovarati o novim poslovnim potezima. U međuvremenu smo napravili značajne uštede na potrošnji energenata, jer smo umjesto mazuta počeli koristiti petrol – koks, derivat nafte, što je dovelo do ogromnih ušteda”, kaže Milanović ističući da u ciglani trenutno rade 84 radnika, a tokom ljetnje sezone angažuje se i 25 sezonskih radnika.

Milanović kaže da se plate radnicima isplaćuju redovno, te da plate u prosjeku iznose od 550 do 560 KM, što je na nivou ove privredne djelatnosti, ali izuzetno malo kada su u pitanju troškovi života.

Bijeljinska ciglana osnovana je prije 70 godina, davne 1946. godine na lokaciji kod Novog Sela, pod nazivom „Ciglana“, da bi 1955. godine dobila naziv „Drina”. Kasnije se preselila na novu lokaciju Obrijež, gdje i danas radi koristeći sirovinu sa lokacije uz samu fabriku.

CAPITAL

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!