Capital.ba

Novcem firmi ne mogu krpiti budžetske rupe

11.06.2011. / 7:50

SARAJEVO, U Vladi Federacije BiH nemaju jedinstven stav o tome za šta treba koristiti novac većinski državnih firmi deponovan u bankama.
Dok ministar finansija Ante Krajina tvrdi da bi ovaj novac mogao poslužiti za smanjenje budžetskog deficita, koji iznosi oko 250 miliona KM, dopremijer Jerko Ivanković Lijanović ističe da to zakonom nije dozvoljeno.
Informacije o ovom novcu Vlada je od preduzeća zatražila prije više od 10 dana, ali podatke nije dobila iako je rok za to istekao.
Takođe, Vlada FBiH je još u aprilu pozvala rukovodstva državnih firmi i institucija da joj ponude mandat na raspolaganje s ciljem provjere i kontrole poslovanja preduzeća i institucija. Međutim, u Vladi su u petak rekli da su se samo neki odazvali.
U Vladi ne smatraju da je poseban problem nepoštivanje njenih zaduženja u vezi s traženim podacima. Dopremijer FBiH Jerko Ivanković Lijanović istakao je da je cilj zahtjeva upućenog većinski državnim firmama vidjeti da li se najbolje upravlja imovinom.
“Podaci o deponovanim sredstvima još nisu dostavljeni. Očekujemo da ćemo ih imati do kraja iduće sedmice. Nije problem u nekoliko dana. S aspekta rokova to nije važno”, dodao je Ivanković Lijanović i napomenuo da ne postoji poseban plan u vezi s utroškom deponovanih sredstava državnih preduzeća u bankama.
S tvrdnjom Ivankovića Lijanovića da se po zakonu ovaj novac ne može koristiti za pokrivanje deficita saglasan je i drugi dopremijer FBiH Desnica Radivojević.
On kaže da Vlada jedino može preko Skupštine akcionara firmi tražiti da deponovana sredstva budu uložena u razvoj same firme i otvaranje novih radnih mjesta.
“Mi na osnovu podataka o tim sredstvima želimo samo vidjeti da li se uprave domaćinski odnose prema kapitalu, da li novac opravdano leži na računima banaka, na osnovu kojih kriterija su birane banke, šta preduzeća imaju od deponovanja novca, da li je bolje investirati ih ili dobijati kamatu od banaka”, kazao je Radivojević.
Krajina je nedavno ustvrdio da država ima pravo raspolagati svojim novcem u državnim firmama, te da FBiH taj deponovani novac može koristiti. Njegov komentar na tvrdnje potpredsjednika Vlade FBiH o trošenju ovih sredstava u petak nismo uspjeli dobiti.
Prema podacima iz revizorskih izvještaja, “Terminali Federacije” imali su prošle godine oročeno oko 2,6 miliona KM i prihod od kamata od 45.300 KM, “Hrvatska pošta” oročeno 2,3 miliona KM, prihod od kamata od 141.800 KM, a na transkacijskim računima u BiH ima oko 5,3 miliona KM, dok “BH Airlines” ima oko 143.700 KM prihoda od kamata po depozitu. Nijedna od njih ne plaća dividendu. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!