Capital.ba

Nova uredba o bezbjednosti robe široke potrošnje u SAD

02.08.2008. / 10:00

VAŠINGTON, Američki Kongres odobrio je uredbu koja treba da poveća stepen neškodljivosti robe široke potrošnje na tržištu SAD, pošto su  prošlog ljeta milioni igračaka kineske proizvodnje povučene s domaćeg tržišta, zbog prevelikog sadržaja olova.
  Novom uredbom znatno se smanjuje dozvoljen nivo olova u igračkama i drugim proizvodima, povećavaju se fondovi za rad američke Komisije za bezbjednost robe široke potrošnje (CPSC) i uvodi delimična zabrana upotrebe ftalata, kontroverznih hemikalija za omekšavanje plastike, izveštava Rojters.
  Ovu uredbu sada treba da potpiše američke predsjednik Buš. Bijela kuća je prethodno izrazila rezerve u vezi s nekim njenim odredbama, ali je sekretar za štampu američkog predsednika Dejna Perino rekla da će Buš ipak staviti svoj potpis na taj dokument.
  Predviđeno je da se godišnji budžet CPSC-a poveća sa sadašnjih 80 miliona dolara na 118 miliona dolara od 2010, a da se potom u roku od pet godina dodatno uveća na 136 miliona dolara.
  Osim toga, CPSC dobija ovlašćenja da obavlja inspekciju proizvođačikih laboratorija i da poveća maksimalnu kaznu za kršenje propisa.  
  Što se ftalata tiče, od šest vrsta koje se koriste u dečijoj industriji,  tri će biti trajno zabranjene u igračkama i produktima za njegu djece, osim u minimalnim količinama, dok će tri vrste ovih hemikalija biti privremeno zabranjene dok se dodatno ne istraži njihovo eventualno štetno dejstvo.
  Ima stručnjaka koji smatraju da ftalati izazivaju abnormalan reproduktivni razvoj djece.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!