Capital.ba

Nova recesija u narednih tri do pet godina?

18.06.2013. / 10:56

recesijaVAŠINGTON/BRISEL, Investiciona kompanija “Pacifik Investments Menadžment” upozorava da vjerovatnoća recesije međunarodne ekonomije u narednih tri do pet godina premašuje 60 odsto.

Prema podacima za početak tekuće godine, “Pacifik Investmens Menadžment” upravlja kapitalom u ukupnoj vrijednosti od čak dva triliona dolara.

Karakteristično je da na porast njenog aktiva nije uticala čak ni svjetska finansijska kriza, pa mnogi ekonomisti smatraju da upozorenje ove kompanije treba shvatiti veoma ozbiljno.

Zona evra i dalje predstavlja najveću opasnost po svjetsku finansijsku stabilnost.

Stručnjaci navode da je poseban problem “`incest` među bankama i državama korisnicima zajmova”.

Težnja da se izjednači dobit sa kreditom kod svojih “kćerinskih kompanija” u pojedinim zemljama ni malo nije opala – piše “Fajnenšl tajms” i ističe da je “svjetski bankarski sistem već napuknut”.

Šef Federalnih rezervi SAD Ben Bernanke dijeli ovaj stav i naglašava da evropske banke i dalje veoma zavise od svog konsolidovanog duga, a političko rukovodstvo EU sporije od američkih kolega tjera banke da ojačaju svoj balans.

Što se tiče glavnog antikriznog sredstva EU – Evropskog stabilizacionog mehanizma, on je usmjeren, prije svega, na otkup dužničkih obaveza problematičnih zemalja zone evra i sam po sebi nije u stanju da prelomi situaciju.

Odgovornost za jaku dužničku krizu u Evropi djelimično leži i na Evropskoj centralnoj banci. Radi se o tome što se ona sve ovo vrijeme, počevši od 2010. godine, pridržava vrlo suzdržane novčane politike.

Ona se ne ponaša kako se obično ponašaju centralne banke u trenutku dužničkih kriza.

U situacijama kada se pojavljuju krize državnog duga, centralne banke obično uvećavaju monetarizaciju ekonomije: uključuje se mašina za štampanje novca, pojavljuje se mogućnost da se uveća kreditiranje ekonomije i slično. Evropska centralna banka to nije radila.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!