Capital.ba

Njemačka: Ubuduće prvih pet godina bez socijalne pomoći

28.04.2016. / 11:19

berlinBERLIN, Njemačka priprema zakon koji će državljanima EU znatno otežati pristup socijalnoj pomoći i pomoći za nezaposlene.

U prvim godinama boravka u Njemačkoj državljanima EU biće onemogućen pristup socijalnim povlasticama poput socijalne pomoći i pomoći za nezaposlene – navode njemački mediji.

Pravo na socijalna primanja državljani neke od članice EU imaće tek nakon pet godina boravka u Njemačkoj kada se utvrdi da je ona postala trajno mjesto prebivanja, a do tada “došljaci” moraju da se sami brinu o sebi.

Ovo pravilo je već odavno na snazi za strance koji nisu državljani neke od zemalja članica EU.

Na ovaj način njemačka Vlada želi da ograniči dolazak državljana iz drugih zemalja EU koji žele da profitiraju velikih socijalnih povlastica u Njemačkoj.

Jedan socijalni sud u Njemačkoj prošle godine donio je odluku po kojoj državljani EU, koji u Njemačkoj traže posao, imaju pravo na socijalnu pomoć nakon šest mjeseci boravka.

Gradovi i opštine, koje nose najveći teret socijalnih davanja, izrazili su bojazan da bi ova odluka mogla uticati na dolazak većeg broja građana iz siromašnijih članica EU, pa su reagovale i savezne vlasti.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!