Capital.ba

Njemačka mora da uvozi radnu snagu

25.04.2012. / 8:55

BERLIN, Njemačkoj je potrebno oko 200.000 imigranata godišnje kako bi prevazišla demografski deficit i održala privredni rast.

U najvećoj evropskoj ekonomiji, broj osoba starijih od 65 godina popeće se sa sadašnjih 20 na 34 odsto do 2060, ocijenjeno je u izvještaju Njemačkog zavoda za statistiku.
Vlada će, ukoliko želi da održi rast, biti prinuđena da uvozi radnu snagu, ali i da sprovodi reforme koje se odnose na produženje starosne granice za odlazak u penziju kao i na uvođenje olakšica za osobe sa malom djecom.
Stopa nataliteta u Njemačkoj je jedna od najnižih u Evropi, dok je prosječna starost stanovništva među najvišim, što može da predstavlja veliki problem za ekonomiju ove zemlje.
Njemačka je već predvidjela produženje starosne granice za odlazak u penziju na 67 godina i pokušava da privuče što više imigranata, prije svega kvalifikovane radne snage kao što su inženjeri, informatičari i medicinsko osoblje.

Istraživanje Unije njemackih inženjera (VDI) i Instituta njemačke privrede (IW) pokazuje da Njemačka ekonomija godišnje gubi osam milijardi evra zbog manjka inženjera koji ugrožava ključne grane domaće industrije.

U najsnažnijoj privredi Evropske unije, za ove visokokvalifikovane stručnjake je slobodno 110.000 radnih mjesta, a Bundesbanka ističe da problem može da se riješi podsticanjem priliva kvalifikovanih imigranata.

Pored očiglednog manjka, tehnički kadrovi u Njemačkoj su i među najstarijim u Evropi. Svaki peti zaposlen inženjer u Njemačkoj stariji je od 55 godina i mnogi od njih će uskoro otići u penziju.

U narednim godinama, Njemačka će se “sudariti” sa ozbiljnim demografskim problemima, a pojačani priliv kvalifikovanih imigranata je jedini način da se tržište rada u zemlji stabilizuje, ističe se u izvještaju.

Inače, kako pokazuju statistike, rast plata u Njemačkoj najmanji je u čitavoj Evropskoj uniji.
Prošle godina u ovu zemlju je primljeno 177.300 imigranata iz centralne i istočne Evrope, što je za 2,6 odsto više nego 2010. U ovoj zemlji sa 81,7 miliona stanovnika, trenutno živi 10,6 miliona imigranata. B92, Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!