Capital.ba

Ništa od oktobarskog obećanja!

15.02.2010. / 12:36

BANJALUKA, Od najavljenog ukidanja odluke o zabrani uvoza automobila starijih od sedam godina još nema ništa – neizvjesno je da li će se i kada to i dogoditi, iako je svima jasno da je ta odluka u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju koji je BiH zaključila sa Evropskom unijom.
Ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose sa inostranstvom u Savjetu ministara BiH Mladen Zirojević još u proljeće prošle godine u medijima najavio da će od oktobra 2009. godine stanovnici BiH moći da uvoze i starije automobile. Većina stanovnika BiH to je sa oduševljenjem dočekala.

Računali su da će na taj način konačno moći da se oslobode svojih četvorotočkaša starih i po dvadesetak godina i da tamo u Evropskoj uniji jeftino kupe noviji i bolji automobil.

U prilog im je išla i činjenica da su zemlje Evropske unije i finansijski stimulisale svoje stanovnike da stare automobile mijenjaju novim. Na taj način vlade tih zemalja pomagale su i posrnulu autoindustriju, a značajne političke poene dobijali su i od brojnih ekoloških udruženja. Tako je samo u prvom kvartalu prošle godine u Evropskoj uniji zamijenjeno više od 300 hiljada polovnih automobila.

Za stanovnike BiH bila je to idealna prilika da se jeftino dokopaju mnogo boljih automobila od onih koji sada voze. Prema nekim istraživanjima, u BiH je svaki peti automobil “golf 2”, koji je prestao da se proizvodi još 1992. godine.

To, praktično, znači da su i najnoviji modeli tog automobila već postali punoljetni. Na našim putevima ipak mnogo je više automobila koji su ušli u treću deceniju.

Kada bi se ukinula odluka o zabrani uvoza automobila starijih od sedam godina, sigurno je da niko u BiH ne bi kupovao po bijelom svijetu krševe od dvadesetak godina starosti. Kupovao bi automobil koji je sigurno mnogo bolji od onog koji sada vozi.

Uostalom, i prijedlogom odluke o uvozu putničkih i teretnih vozila i korištenih pneumatskih guma, koju je za Savjet ministara BiH pripremilo Ministarstvo spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa, nije bilo predviđeno nikakvo ograničenje u godinama starosti.

Predlagač je smatrao da je za odobrenje uvoza dovoljno da su vozila tehnički ispravna i da minimalno ispunjavaju evropski ekološki standard “Evro 3”, dakle sa motorima sa manjom količinom štetnih izduvnih gasova.

Međutim, jak uvoznički lobi blokirao je usvajanje te odluke. Na sjednici Savjeta ministara BiH održanoj 22. deceembra prošle godine prijedlog te odluke skinut je sa 18. tačke dnevnog reda i vraćen Ministarstvu spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa na doradu.

U Odboru za vozila Spoljnotrgovinske komore BiH tih dana su na konferenciji za novinare saopštili da je bolje da ostane na snazi postojeća odluka o uvozu automobila, kojom se, kao što je poznato, zabranjuje uvoz putničkih vozila starijih od sedam godina, nego da se omogući uvoz automobila koji ispunjavaju evropski ekološki standard “Evro 3”.

Prema njihovoj računici, na taj način dozvolio bi se uvoz u BiH čak 2 800 modela putničkih automobila koji ispunjavaju taj standard. Na taj način mogli bi da se uvoze automobili i do 12 godina starosti, jer su neki proizvođači automobila standard “Evro 3” ispunjavali i krajem 1997. godine.

Uvoznici automobila u BiH smatraju da bi trebalo dozvoliti uvoz automobila samo ako zadovoljavaju standard “Evro 4“. To bi značilo da se postojeća odluka o uvozu automobila još više zaoštrava, jer u tom slučaju ne bi bio dozvoljen uvoz automobila starijih od pet godina.

Uvoznici, očito je, nisu ni razmišljali o tome ko bi u BiH mogao da sebi priušti takav automobil i za koga bi ih zapravo oni uvozili.

Valjda će ipak prevladati razum i na nekoj od narednih sjednica Savjeta ministara biti ukinuta zabrana uvoza automobila starijih od sedam godina. Uostalom, na tu obavezu vlast u BiH podsjećaju i članovi Evropske komisije, jer sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Cefta sporazum ne poznaju nikakva ograničenja u prometu proizvoda i usluga. Srna

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Ništa od oktobarskog obećanja!

    1. 122

      Place mi se.

    2. Dragan

      http://www.autoscout24.de/
      Lik polovnjaka u Njemačkoj

    3. Dragan

      http://www.autoscout24.de/Evo Vam link polovnjaka u Njemačkoj.

    4. Dragan

      i naravno BEEEEEE

    5. 122

      Pa valjda imamo tehnicke preglede, majku mu.

    6. 122

      BEEEEEEE BEEEEEEE BEEEEEEEEEEE

    7. Dragan

      Lemi je u pravu. Na zapadu ima toliko dobrih auta do 2000 eura i koji ispunjavaju EURO3 normu. Istina je da su malo starija oko 2000 god. ali su bolja nego moje staro 23 godine. Bitna je kontrola onoga što se uvozi i slažem se da netreba uvoziti krševe.

    8. Akcionar

      Mislim da bi na svaku izjavu naših spasilaca radnih mjesta, čuvara državnosti (koje god boje dresa) i dobročinitelja u liku bankara i uvoznika trebali samo da kažemo BEEEEE BEEEE…
      Ili da uzmemo dobru motku pa preko leđa bagri…

    9. Luka

      BEEEE BEEEEE BEEEEE

    10. 122

      Mislim da treba uzeti u obzir i vrle bankare i njihov interes u svemu, pa shvatiti zasto se sta desava. U ovakvoj situaciji vecina ljudi kada kupuje automobil kupuje ga na kredu, bio on polovnjak do sedam godina, ili brand new.
      U slucaju da se dopusti uvoz starijih automobila (koji su ruku na srce, u svakom pogledu bolji od recimo ZASTAVE 10, a kostaju tri puta manje) i nasi bankari bi osjetili udar. Ne valja da sitna raja kupi auto bez kredita.
      A ovi uvoznici se prave prilicno mutavi, ko da smo mi marva – oni se brinu za nas, pa nam ne daju da kupujemo krseve. Joj, dobrocinitelja i andjela cuvara mi je pun k……ufer

    11. lemi

      u ovom slucaju ja bih pitao zasto OHR u ovom slucaju ne reaguje i ne natjera savjet ministara da dostavi prijedlog za skupstinsku proceduru. da nema stranaca u ovoj ‘drzavi’ bi bilo gore nego u avganistanu

    12. bosman

      A zašto nadležni ništa nerade. Pa nisu dobili domaći zadatak da treba to i to da rade. Ppak neko sa nam odozgo upravlja

    13. lemi

      http://www.pressonline.rs/sr/vesti/republika_srpska
      /story/101174/Uvoznički+lobi+ne+pušta+polovnjake!.html

    14. lemi

      a da ne spominjem da se moze bez problema u njemackoj, svajcarskoj itd. naci auto za 2000 EUR u pristojnom stanju, da je npr. 1996. godiste, i da ima LPG instalaciju sa atestom i time ispunjava sve EURO standarde i norme. ovdje je ocito rijec o lobiranju par firmi (asa, prevent?). a nadlezni u resornom ministarstvu na BH nivou naravno nista ne rade po ovom pitanju preko godinu dana.

    15. legionar

      Auto je roba kao i svaka druga i ovim postojecim ogranicenjem od 7 godina, krse se osnovna nacela slobodne trgovine, a kamoli novopotpisani sporazum sa EU. Krse nam se i osnovna ljudska prava sa nemogucnoscu slobodnog izbora. Zato se stvarno iznerviram kada cujem na vijestima da vladari sve cine da se udje u evropu. Cemu strah od krntija, ako se tehnickim pregledom (zbog cega i postoje) utvrdi da je vozilo ispravno. Moj BMW iz 85-te ima katalizator za euro3, tako da se toga boje da cemo uvesti masu dobrih kanti, a btw. sigurno su bolje od fabije/oktavije koja je “domaci” proizvod (citaj: neplacena carina).
      Zato, pridruzujem se masi: beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee….

    16. lemi

      ima krupnijih stvari zbog kojih treba protestvovati ali posto smo mi ovce, tako nam je kako je
      beeeeeeeeee-eeeeeeee

    17. man

      Rade nam šta hoće. Zbog ovih stvari treba da protestujemo na ulici. Svako nas vuče za nos.