Capital.ba

Ni novi zakon neće doskočiti crnom tržištu duvana

03.11.2017. / 13:00

BANJALUKA – Zakon o duvanu Republike Srpske pretrpjeće brojne izmjene kako bi se uredili odnosi u oblasti proizvodnje i otkupa sirovog duvana, ali i zbog poteškoća u primjeni aktuelnog zakona.Ni novi zakon neće doskočiti crnom tržištu duvana

Izmjene je pripremilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a Vlada RS ih je u formi nacrta usvojila na sjednici 19. oktobra.

Njima se uređuju uslovi i način proizvodnje duvana, organizacije proizvodnje, otkupa i obrade duvana, proizvodnje duvanskih proizvoda, razvrstavanja, obilježavanja maksimalno dozvoljene količine katrana, nikotina i ugljen-monoksida u cigaretama, vođenja registara i evidencija, kao i druga pitanja od značaja za duvan.

“Pošto se svjetsko tržište globalizuje i usložnjava, predložene izmjene i dopune omogućiće da domaći proizvođači i prerađivači duvana budu organizovaniji i konkurentniji na svjetskom tržištu, koje se usložnjava i globalizuje”, navodi se u obrazloženju za donošenje izmjena zakona.

Predviđeno je da organizatori proizvodnje proizvođačima sirovog duvana u listu obezbijede repromaterijal, kao i da između njih bude potpisan ugovor koji podrazumijeva siguran otkup svih proizvedenih količina duvana.

Svetozar Mihajlović, direktor preduzeća “Duvan” iz Bijeljine, koje se bavi proizvodnjom, otkupom i preradom duvana, kaže kako će nakon izmjena organizatori proizvodnje imati pravo da uslužno obrađuju duvan, dok do sada te mogućnosti nije bilo pa se duvan iz RS na obradu prevozio u Orašje i Gradačac. Takođe, dodaje, usklađene su i pojedine odredbe koje su bile u suprotnosti sa Zakonom o duvanu BiH. Među novinama je i to da će se kvalitet duvana procjenjivati prilikom preuzimanja.

“Ukoliko proizvođač duvana nije zadovoljan procjenom kvaliteta, može da uloži žalbu komisiji koja će u drugostepenom postupku uraditi ponovo procjenu”, kaže on.

Ipak, prema njegovim očekivanjima, najveći problemi u oblasti duvana se ovim izmjenama neće riješiti, a to je crno tržište, koje je u posljednjih nekoliko godina doživjelo ekspanziju.

“Funkcionisanje tržišta duvana je usko povezano s nekoliko faktora, a jedan od njih su neprimjerene akcize na rezani duvan koje je Uprava za indirektno oporezivanje BiH donijela i tako pospješila crno tržište duvana. Sve fabrike koje su uvele linije za rezani duvan, uvođenjem dodatnih akciza su se zatvorile, a legalno tržište duvana se gotovo ugasilo”, kaže Mihajlović.

Dodaje kako je zbog svega potrebno ponovo razmotriti Zakon o akcizama te povećati podsticaje proizvođačima duvana, kako bi imali računicu i interes za proizvodnju, a zatim na kraju organizovati jak inspekcijski nadzor.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede su nam kratko poručili kako će Nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o duvanu ići u javnu raspravu pa ga zbog toga ne mogu komentarisati.

Inače, uslovi za proizvodnju duvana u Republici Srpskoj su povoljni, naročito na područjima Hercegovine i Posavine, gdje proizvodnja duvana predstavlja značajan izvor prihoda za poljoprivredna gazdinstva. Jedna od karakteristika duvana je da se isti može uzgajati na zemljištima lošijih fizičko-hemijskih osobina, a da pritom ostvaruje veće prihode po jedinici površine u odnosu na neke druge biljne vrste. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!