Capital.ba

Nesmetano iskopavaju jer nedostaje inspektora

11.06.2011. / 7:40

SARAJEVO, Nelegalna eksploatacija kamena i dalje se nesmetano odvija u pojedinim kantonima zbog nepostojanja nadležnog kantonalnog inspektora, a raniji broj od stotinak nelegalnih kamenoloma u FBiH još je aktuelan.
Razloge za ovakvo stanje u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, koja od maja prošle godine nije nadležna za eksploataciju kamena nego su to kantoni, vide u nedostatku kapaciteta kantonalnih inspekcija.
Problem nelegalnih kamenoloma istakli su u četvrtak i federalni revizori, koji su naveli da je ova pojava jedan od razloga što kantoni godišnje gube oko 3,3 miliona KM od koncesija.
Najviše nelegalnih kamenoloma, njih 29, ima u Unsko-sanskom kantonu. Međutim, tamošnja uprava za inspekcijske poslove nema rudarskog inspektora niti postoji kantonalni zakon o rudarstvu, te se nelegalna eksploatacija nesmetano vrši.
“Sigurno 50 odsto nelegalnih kamenoloma sada i ne radi. Ljudi su se malo povukli. Ono što je kod nas problem je što ne možemo imati rudarskog inspektora dok ne bude donesen zakon o rudarstvu. Novi federalni zakon donesen je u maju prošle godine, a kantoni su imali šest mjeseci roka da donesu svoje na osnovu kojih bi bio uređen inspekcijski nadzor. To naš kanton još nije uradio”, kazao je Mahmut Jukić, direktor Uprave za isnpekcijske poslove USK.
Kako kažu u Federalnoj upravi za inspekcijske polsove, rudarskog inspektora nema ni Tuzlanski kanton, a najozbiljnije na suzbijanju nelegalnih kamenoloma radi Srednjobosanski kanton.
“Do maja prošle godine u FBiH bilo je oko stotinu nelegalnih kamenoloma i onih koji nisu imali sve potrebne dokumente. Do tada smo izdali više od 50 prekršajnih naloga. Vršili smo i prisilno zatvranje kamenoloma, što nam je i trošak, ali se oni ponovo otvore. Nismo imali kapacitet nadzirati sve”, rekao je glavni federalni tehnički inspektor Miro Mehmedbašić.
Dodao je da nelegalne kamenolome uglavnom imaju firme, da se eksploatacija vrši povremeno, mahom u građevinskoj sezoni i u blizini autoputa, te da je teško reći koliko je država oštećena zbog ovoga.
Napomenuo je da kubik neprerađenog kamena na tržištu košta sedam do 10 KM, a 15 KM i više košta izdrobljeni kamen, ali se ne može procijeniti koliko je kamena dnevno moguće iskopati. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!