Capital.ba

Neophodna reforma meksičkog naftnog sektora

10.04.2008. / 7:10

MEKSIKO SITI, Meksički predsjednik Felipe Kalderon je izjavio da je neophodno preduzeti hitne mjere da bi se zaustavio pad domaće proizvodnje nafte i predložio da se stranim i privatnim kompanijama dozvoli proizvodnja, prerada i transport sirove nafte.
  “Moramo da preduzmemo korake sada, jer nam ponestaje vremena i ponestaje nafte”, upozorio je Kalderon u obraćanju naciji preko televizije, pošto je Senatu predočio prijedlog reforme naftnog sektora.
  Dovođenje stranih kompanija u meksičku naftnu industriju  “oslobodilo” bi gotovinu, koju bi državna naftna kompanija “Pemeks” mogla da upotrebi za istraživanje novih rezervi, prenjela je agencija Blumberg.
  Predlog zakona ne predviđa izmjenu ustava, prema kojem samo država ima pravo vlasništva nad rezervama nafte i gasa i koji zabranjuje davanje stranim kompanijama udjela u naftnim projektima.
  Prijedlog zakona je predstavljen poslje višemjesečne oštre političke rasprave. Protivnici tvrde da bi novi zakon lišio Meksikance naftnog bogatstva, dok vladini statistički podaci pokazuju da bi  uvođenje stranih i privatnih kompanija omogućilo “Pemeksu” da više ulaže u istraživanje novih nalazišta, jer domaća proizvodnja nafte opada posljednje četiri godine, a kompanija ima rezerve za eksploataciju još svega nešto više od devet godina.
  Kalderon je upozorio da je bez investicija privatnih i stranih kompanija “država suočena s katastrofom”, jer će imati manje sredstava za ulaganje u obrazovanje, zdravstvo i druge sektore.
  “Pemeks”, koji je zbog smanjenog prihoda od 2005. godine ubilježio gubitak od 10 milijardi dolara, plaćanjem poreza obezbjeđuje oko 40 odsto državnog prihida, kazao je Kalderon.
  “Radi se o tome kako da vratimo ‘Pemeks’ na put koji će mu omogućiti da postane jedna od najvažnijih naftnih kompanija u svijetu”, kazao je Kalderon.
  Prema podacima američkog ministarstva energetike, Meksiko ima neeksploatisane rezerve nafte od oko 12,4 milijarde barela, što predstavlja 10 odsto ukupnih svjetskih. Rezerve su, međutim, sve manje jer se u najvećem dijelu meksičkih teritorijalnih voda u Meksičkom zalivu uopšte ne istražuje nafta, navelo je ministarstvo SAD u decembarskom izvještaju.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!