Capital.ba

Nemoguće naplatiti 42,5 miliona KM

27.05.2010. / 8:35

SARAJEVO, Nemoguće je naplatiti 42,5 miliona RTV takse koja pripada Radio-televiziji BiH (BHRT) za posljednjih pet godina jer ne postoji zakonski osnov u Federaciji BiH za naplatu tih dugovanja.

Tvrdi ovo Marija Putica, predsjedavajuća UO BHRT, koja je o svemu obavijestila i Parlamentarnu skupštinu BiH.
“Na zahtjev komisije Doma naroda da im budu dostavljeni konkretni prijedlozi u vezi s problemima koje imamo u radu, a nemamo zakonsku mogućnost da to riješimo, nametnulo se i pitanje RTV takse. Dug od 42,5 milijuna KM je nagomilan u posljednjih pet godina jer ljudi jednostavno ne plaćaju RTV taksu jer to nije obuhvaćeno Zakonom o izvršnom postupku FBiH”, objasnila je Putica.
Dodaje da su u Republici Srpskoj zakonom regulisali ovu oblast te da postoje mehanizmi za naplatu RTV takse, ali da ni RT RS ne može da naplati zaostali dug zbog nepostojanja adekvatnog zakona u FBiH.
“U posljednjih pet godina ukupno nije oprihodovano 85 milijuna od RTV takse. Prema zakonskim odredbama, 50 odsto pripada BHRT, a po 25 odsto RT RS i RTV FBiH, ali ovo je nemoguće naplatiti bez usvajanja izmjena Zakona o izvršnom postupku FBiH jer ne pomažu ni sudske presude”, naglasila je Putica.
Podsjeća da je zakonska obaveza da bude plaćen porez na posjedovanja RTV prijemnika, ali da dugovanja govore kako se ona ne poštuje.
Mato Franjičević, poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, kaže da predstavnici hrvatskih stranaka nisu zadovoljni kako je uspostavljen RTV sistem u BiH, a nijedan emiter ne doživljavaju svojim, pa se zbog toga ni ne plaća taksa.
“Ne znam da je bilo inicijative za izmjene Zakona o izvršnom postupku, a nisam siguran da bi hrvatske stranke bile zainteresirane za izmjene koje će nekoga tjerati da plaća RTV taksu za sustav javnog emitiranja koji nije uspostavljen podrškom hrvatskog naroda, a nijedan emiter ne zadovoljava potrebe tog naroda. Ja sam jedan od mnogih koji ne plaća RTV pristojbu i dok je ovakvo stanje u sustavu javnog emitiranja u BiH, to se neće promijeniti”, kategoričan je Franjičević.
Alma Čolo, predsjednica Komisije za saobraćaj i komunikacije Doma naroda bh. parlamenta, kazala je da nastoje riješiti bar dio problema koje UO BHRT ne može sam, ali da je potrebna i politička volja.
“Vijeće ministara trebalo bi platiti oko dva miliona KM za satelitski program BHRT-a i neophodna su izdvajanja za digitalizaciju, ali ne znam koliko će to sve imati podrške u parlamentu jer poznato je da iz RS nisu raspoloženi da izdvajaju novac za BHRT”, dodala je Čolo.
Dušanka Majkić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH, tvrdi da neće dići ruku za izdvajanje novca televiziji koja ne zastupa interese sva tri naroda u BiH.
“Bacanje novca u rupu bez dna ne dolazi u obzir. Više puta smo raspravljali o dugovanjima i poslovanju te medijske kuće, o čemu govore i dugovi za RTV taksu, a i dvogodišnja sporenja na sudu o smjeni direktora. Javna je tajna da ni Hrvati ni Srbi BHRT ne doživljavaju kao svoju i potrebne su radikalnije zakonske izmjene u javnom RTV sistemu, ali do izbora ne vjerujem da će se išta desiti”, kazala je Majkićeva.
Marija Putica
U posljednjih pet godina ukupno nije oprihodovano 85 milijuna od RTV takse
Dušanka Majkić
Bacanje novca u rupu bez dna ne dolazi u obzir
Alma Čolo
Poznato je da iz RS nisu raspoloženi da izdvajaju novac za BHRT     Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!