Capital.ba

Nema novca ni za sreću

26.03.2012. / 8:30

BANJALUKA, Kriza je izgleda pomrsila račune čak i onima koji vjeruju u sreću, pa se sve manje Banjalučana, zbog plitkog džepa, odlučuje da se oproba na nagradnim igrama ili kladionicama.

Iako se na prodajnim mjestima Lutrije RS mogu vidjeti redovi pred loto izvlačenja utorkom i petkom, kao i svakodnevne gužve po kladionicama, osjetan je pad prometa u igrama na sreću otkad traje ekonomska kriza.
Kladioničari u Banjaluci tvrde da svi igrači uplaćuju jako male sume od jedne ili dvije marke, u odnosu na nekadašnjih minimalno deset ili dvadeset maraka.
– Sve je manje onih koji uplaćuju veće iznose pri klađenju, što je nekada bila svakodnevica, nekima čak i način da zarade. Osjeti se da ljudi nemaju novca, pa teško rizikuju da ostanu bez i to malo, za rad neizvjesnog dobitka – ističu kladioničari.
Prema riječima šefa službe za razvoj igara u Lutriji RS Gorana Šaule, Banjaluka kao najveći centar u RS, svakako ima i najveći broj igrača igara na sreću, ali je taj broj mnogo manji nego ranije.
– Loto je najpopularnija igra koja čini 60 odsto prometa, a Banjalučani mjesečno odigraju kombinacija u vrijednosti oko 100.000 maraka. To i nije neki iznos, s obzirom na to da su izvlačenja dva puta sedmično i da je jedna kombinacija 1,20 maraka – rekao je Šaula.
On kaže da je mišljenje kako se u vrijeme krize igre na sreću više igraju pogrešno. Za to je najveći dokaz osjetan pad prometa priređivača igara na sreću, kako u Banjaluci tako i čitavoj RS.
– Od tankog kućnog budžeta veoma je teško odvojiti i niže iznose za potrebe koji se ne troše za preživljavanje. Ipak praksa pokazuje da je u kriznim vremenima za igrače veoma privlačna igra u kojoj premije dostignu rekordne iznose – dodao je Šaula.
Penzioner Vladislav Mišić kaže da često odigra loto, ali tek jednu ili dvije kombinacije.
– Dok sam radio, nisam propuštao nijedno izvlačenje i obično sam ispunjavao čitav listić. To je bila moja razonoda. Sada već teško izdvajam novac za igre na sreću. Zbog oskudnog budžeta nekako se držim one parole “Bolje vrabac u ruci, nego golub na grani” – rekao je Mišić.
Zabrana rada
Inspektori Republičke uprave za igre na sreću su u proteklih 30 dana na području grada zabranili rad na 16 lokacija gdje su se priređivale igre na sreću suprotno odredbama zakona.
– Izrečena su četiri prekršajna naloga u vrijednosti 22.000 maraka. U većini slučajeva riječ je o priređivanju igara na sreću na automatima bez odobrenja Uprave, organizovanju tombole zatvorenog tipa sa tombolskim karticama koje nije izdala Uprava i o priređivanju igara na sreću u blizini osnovnih i srednjih škola – rekla je portparol Republičke uprave za igre na sreću Danijela Kovačević. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!