Capital.ba

Nelikvidnost gasi mala preduzeća u RS

30.08.2011. / 8:30

BANJALUKA, Mala i srednja preduzeća u Srpskoj trenutno se suočavaju sa ogromnim problemom likvidnosti, zbog čega bi u ovoj godini moglo doći do smanjenja broja ovih preduzeća.

Rekao je to “Glasu Srpske” direktor Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković i dodao da ove godine vlada negativan trend, kada je u pitanju poslovanje ovih preduzeća.
– Jedan od problema je pad potražnje koji je uzrokovan krizom. Ono što posebno zabrinjava jeste problem likvidnosti odnosno povećanje dužničkog odnosa među firmama – kazao je Marković.
U Izvještaju za oblast malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničku djelatnost za 2010. godinu koji je prošle sedmice usvojila Vlada RS navodi se da je stanje u ovoj oblasti lani karakterisao blagi oporavak od posljedica svjetske ekonomske krize.
– Indikativno je da je broj samostalnih privrednika u padu, a broj zaposlenih u njima u porastu, što je znak povećanja efikasnosti ili preduzetih aktivnosti na zauzimanju tržišnih pozicija onih koji su nestali – navodi se u izvještaju.
U Srpskoj su lani ugašena 384 preduzeća, a najveći broj njih, odnosno 180, je u sektoru trgovine na veliko i malo, popravka motornih vozila i predmeta za ličnu upotrebu. U prerađivačkoj industriji ugašeno je 13,54 odsto od ukupnog broja ugašenih preduzeća.
– Najviše je nestalo mikro preduzeća, prije svih u oblasti trgovine, a porastao je broj zaposlenih kod srednjih preduzeća – kazao je Marković.
Republika Srpska je u 2010. godini imala 25,4 mala i srednja preduzeća na 1.000 stanovnika, odnosno oko 58,9 odsto EU prosjeka koji iznosi 39,9 MSP na 1.000 stanovnika.
Ukupan broj preduzeća sa sjedištem u Republici Srpskoj 2010. godine iznosio je 14.546, od čega su 14.482 mala i srednja preduzeća.
Prihod
Preduzeća u Srpskoj prijavila su lani ukupan prihod u iznosu od 15,9 milijardi maraka, od čega se na mala i srednja preduzeća odnosi 78 odsto. Na ova preduzeća odnosi se i 71 odsto ukupne dobiti. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!